Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
מערך מגל

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

מערך מגל
מערך מגל (בעבר מערך גיבוי לחימה) אמון על הכשרת אוכלוסיית הטירונים הכלל צה"לית לרמות רובאי 02,01 ו-03 וכן על הכשרת המ"כים (מפקדי הכיתות) שמעבירים את הטירונות. מערך המגל אחראי על תחום התורה וההדרכה האמון ועל כתיבת הטירונות הכלל צה"לית בכלל הצבא.
לפני שהוקם מגל בשנת 1997, התבצע הפיקוד על טירונים במערכים כלל צה"ליים במסגרות שונות. מערך מגל איחד מסגרות אלו למסגרת מסודרת אחת. מערך מגל כפוף למערך יח"ש (יחידות השדה) שפועל תחת מפקדת זרוע היבשה, סיסמתו של המערך- "כאן מונח המסד לצבא מנצח".


מערך מגל חולש על אבן פינה קריטית- הכשרת החיילים העורפיים ותומכי הלחימה בצה"ל, תוך הטמעת ערכים ומוטיבציה לעתיד, משימה שאינה קלה כלל ועיקר שכן מדובר לא פעם במקרים רבים של חיילים חסרי מוטיבציה או חיילים אשר עלו לאחרונה לארץ.
החל מחודש אפריל 2007 החל מערך מגל להכשיר חיילים לרמת רובאי 03 בחילות שחסרים את היכולת להכשירם לרמת רובאי זו, בין היתר בתפקידי קשר"ג (קציני קשר גדודיים), פרמדיקים וקצונה ייעודית למיניה.

בסיסי מערך מגל
במערך קיימים 4 בסיסים שמקיימים כפיפות ישירה למפקדת מגל ובהם מתבצעות הכשרות מגוונות.

בט"ר דותן (מחנה 80)- אחד מהבסיסים הוותיקים ביותר בצבא והוא שוכן צפונית לחדרה. ראשיתו כמחנה צבאי בריטי בשנות ה- 30. לאחר סיום המנדט עבר לידי צה"ל והוחזק בידי חילות שונים. לתקופה מסוימת הבסיס שימש כבית ספר לקצינים ובשנות ה-80 היה לבסיס גדנ"ע ולאחר מכן שימש כבסיס אימון חטיבתי של חטיבת הנח"ל עד להעברתו לתל ערד. באמצע שנות ה-90 הועבר הבסיס לסמכותו של מערך מגל והחל לפעול במתכונתו הנוכחית, בט"ר (בסיס טירונים) כלל צה"לי שמכשיר לרמת רובאי 02. כמו כן ובהמשך למסורת, עוברים בני גרעיני הנח"ל טירונות 02 במחנה ולאחר מכן ממשיכים לתפקידים שונים לרבות לוחמים בחטיבה.


בט"ר ניצנים- בסיס הטירונות הגדול ביותר של המערך, ממוקם בסמוך לקיבוץ ניצנים- בין אשדוד לאשקלון. מדובר בבט"ר גדול הן מבחינת שטחו הפיזי והן מבחינת כמות האנשים שעוברים את הכשרתם בו. בקריית המטווחים והשטח בניצנים (הגדול במערך) מועברים ימי השדאות של קורס מפקדי הכיתות של המערך. פלוגות הטירונים ישנות באוהלים בבסיס ועוברות הכשרה לרובאי 02.
בט"ר זיקים (לשעבר בה"ד 4)- בסיס הטירונות הקדמי ביותר של המערך בשל מיקומו סמוך לגדר המערכת בעזה (מרחק של כקילומטר אחד). הבט"ר התפרסם בעיקר בגלל אירוע נפילת הקסאמים שהתרחש בספטמבר 2007, בו נפצעו למעלה מ-60 טירונים. בעקבות האירוע הועלו רוב אנשי הסגל בבסיס לרמת פעילות א' (כל הפלוגות, מחלקות הקשר, המרפאה והחמ"ל), וזאת בשל העובדה כי הסגל בבסיס לוקח חלק בהגנת הגזרה. הבסיס פועל כיום במתכונת מפוצלת. לאחר פירוק ראשוני בספטמבר 2008 נותרו בו רק 4 פלוגות של מערך מגל. הבסיס משמש גם כבסיס הטירונות והאימון המתקדם של פלוגות החילוץ וההצלה, המועברים על ידי הסגל שלהם. מבחינת מערך מגל, בבסיס מועברת טירונות ברמת רובאי 03 בפלוגה לחיילים בעלי תפקידים קרביים או תפקידים שדורשים הסמכה לרובאי קרבי, חיילות שחסרים את יכולת ההכשרה הזו. בנוסף, כמה פלוגות עוברות טירונות 02 וקורס מאבטחי מתקנים צה"לי.
בית הספר לפיקוד (בה"ד 12)- בסיס זה אינו מוגדר כבסיס טירונות אלא כבסיס מכשיר וכבא"ח יח"ש (בסיס אימון חטיבתי ליחידות שדה). בבסיס זה מתקיימת טירונות וקורס מפקדי כיתות של מערך מגל, וכמו כן ההשלמה החיילית "גל" אותה עוברים הקצינים במערך קציני מערך היח'ש ובעבר גם גדוד קרקל. הבסיס ממוקם בתוך מחנה צריפין. עם הקמת מערך היח"ש שלו כפוף מגל, הוחלט כי ההכשרות הרלוונטיות יועברו בבה"ד 12.

גיוס למגל
הפרופיל הנדרש לקורס מ"כים הוא 72 ומעלה.

בנות המעוניינות להתגייס למערך צריכות לסמן את תפקיד זה במנילה בעדיפות הכי גבוהה. מי שמקבלת את התפקיד במנילה היא מלש"בית אשר הראתה יכולות פיקוד גבוהות ביום המא"ה. לתפקיד אין מיונים קדם צבאיים.

בנים המעוניינים להתגייס לתפקיד המ"כ עליהם גם כן לסמן את התפקיד בעדיפות גבוהה במנילה.

חלק גדול מהבנים במערך הם בנים יחידים בעלי פרופיל קרבי אך ללא אישור הוריהם לשירות ביחידה קרבית, או לחילופין בנים בעלי פרופיל 72 אשר בחרו במערך במנילה. רבים בוחרים לשרת במערך, בגלל ההכשרה האינטנסיבית שבו ובשל העובדה שהם עוברים טירונות ברמת רובאי 03 וכן בשל הזכות לפקד על חיילים בצה"ל ועל כל המשתמע מכך.

תוכנית טירונות בסמכות
בשנים האחרונות החלה בצה"ל הפעלת התוכנית "טירונות בסמכות", הקמת פלוגות המאוישות בידי מ"כים בוגרי קורס מ"כים של מגל בבסיסי ההדרכה השונים של החיילות, בכדי להעלות את זיקת החיילים לחילות וליחידות האם שלהם.
התוכנית מתקיימת בבה"ד חיל הים, בה"ד 16 (פיקוד העורף), בה"ד 11 (חיל השלישות), בה"ד 10 (חיל הרפואה) ובבסיסי הטכני ובסיס עובדה של חיל האוויר. בבסיסים אלו קיימות פלוגות טירונות, אשר פועלות בכפיפות מלאה לחייל אליו הן שייכות אך את הכשרתם המקצועית עברו במגל.


הכשרת מ"כ במגל
ההכשרה למ"כ במגל מתקיימת בבה"ד 12 ואורכה כ- 5 חודשים. כאשר חודשיים הראשונים מוגדרים כאימון בסיסי ומכשירים לרמת רובאות 03. לאחר מכן עוברים רוב החיילים לאימון המתקדם שהוא הקורס המ"כים עצמו, קורס הכולל בתוכו שבועות שטח, ניווטים וכן מסע כומתה בן 14 ק"מ בסופו זכאים החיילים לחבוש את הכומתה השחורה ומשתבצים ברחבי מגל ופלוגות הסמכות השונות.

קידום במערך מגל
במערך ניתן להתקדם ב- 2 מסלולים עיקריים: מסלול החוגר אשר כולל קידום לרמת סמל מחלקה ולאחר מכן רס"פ (רב סמל פלוגתי) , או הכשרות צדדיות כגון מש"קי קליעה (העוברים קורס במתקן אדם) ומדריכי קרב מגע (העוברים קורס במכון וינגייט).

מסלול קצונה
מסלול הקצונה מאגד בתוכו הכנה בבה"ד 12, ולאחר מכן בה"ד 1 (בית הספר לקצינים של צה"ל) במגמת מעוז. לאחר מכן חזרה לבה"ד 12 להשלמה חיילית "גל" (המשותפת גם לשאר קציני מערך היח"ש), ועם סיומו, מילוי תפקידים כגון מפקד מחלקה (מ"מ), סגן מפקד פלוגה (סמ"פ), מפקד פלוגה (מ"פ), מפקד מדור הדרכה בבסיסים ולמתאימים- יציאה ממגל והצבה כקציני מטה ביחידות השדה השונות.


נשים במערך מגל
במערך מגל משולבות בנות רבות, בתפקידים שונים. כ- 70% מסגל הקצינים במערך הן נשים, ומערך מגל היה מהראשונים בצה"ל שביצע קורס משולב של בנים בנות.
כמעט כל התפקידים פתוחים גם לבנות, בין היתר- מפקדת כיתה, סמלת, רס"פית, סגנית מפקדת פלוגה, מ"פ ועוד.

לבוש חיילי מגל
חיילי מערך מגל חובשים כומתה שחורה, סיכת חיל רגלים, נעליים שחורות, שרוך ירוק (או ירוק-שחור לאלה המפקדים על טירונות 03) וסיכת פיקוד.

סרטון תדמית על מערך מגל בצה"ל
כתבה מ- YNET: מערך מגל, התרופה לעריקות בצה"ל
קישור לאתר מגל האזרחי
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
דן אשכנזי  - קורס מכים 20-04-2016 11:21:27
שלום , אני מאוד רוצה לעבור ולהיות מכ במערך מגל.
אני כבר חייל כ 5 חודשים בשירות סדיר בתפקיד ממש לא משמעותי . המפקדים יודעים על כך שאני מעוניין לעבור ואף מוכנים לעזור לי בכך.
אך יש לי כמה שאלות שאם תדעו לענות לי עליהן אני אשמח.
1. יש לי קהס 43 , האם זה ימנע ממני מלצאת לקורס מכים?
2. במידה ואעבור, אצטרך לעבור טירונות מחדש או רק איזשהי השלמה לרובאי 03?
3. הפרופיל הרפואי שלי 72 האם זה ימנע את המעבר?
תודה :)
yehida_yael 09-04-2016 14:57:38
שלום דבורה,
הסיכוי למעבר נמוך. הפז"ם גם לא עושה חיים קלים בעניין. בכל מקרה, את יכולה להגיש בקשה למעבר תפקיד, אין לך מה להפסיד.
דבורה  - שאלה 06-04-2016 19:45:21
הי שלום התגייסתי בנוב׳15 וסיימתי לפני חודש בידיוק קורס במחווה אלון, אני כמעט חצי שנה בצה״ל. אני שואפת להגיע לגיוס ביולי בעזרת טופס 55. יש לי חשש שלא יאשרו לי את הבקשה משום שעד יולי ועד שאסיים טירונות חדשה למגל וקורס אני מסיימת בידיוק שנה של שירות צבאי ותישאר לי רק שנה 1 לתפקיד עצמו. אתם חושבים שיאשרו לי את הבקשה של הטופס או שרוב הכיסויים יהיו שלילים? אני לא יודעת אם זה מפריע שתישאר לי רק שנה של סדיר או לא אשמח לתשובה דחופה. תודה
yehida_yael 01-03-2016 15:42:24
שלום עדן,
תנסי לזרז את התהליך דרך המפקדים, מש"קית הת"ש וגורמי השלישות- הם אלה שאחראים לתהליך ויכולים אולי ללחוץ על הגורמים הרלוונטיים.
לגבי אם הטירונות של מ"כים- איננו יודעים אם היא מלאה.
בהצלחה!
Abcsteven  - העברה לקורס מ״כים 01-03-2016 14:10:04

שלום ,
אני עדן,כרגע נמצאת בקורס של חיל התקשוב ,מיועדת להיות מנהלת רשת מחשוב.
אני מאוד רוצה להיות מ״כית ושלחתי טופס 55 לשינוי שיבוץ יחד עם תעודת הצטיינות מחלקתית של טירונות 02 ומכתב המלצה שחתומים עליו הרען המ״פ והמ״מ מהטירונות בבה״ד 7.
מפקד היחידה -בסמ״ח אישר לי את הבקשה וכעת הבקשה עוברת לגורמים אשר צריכים לבדוק אם מג״ל מוכנים לקבל אותי,יש לי את הנתונים להיות מ״כית.
נישארו עוד 15 יום לטירונות של מ״כים ,יש אפשרות לזרז תהליך זה והאם יש דרך/מישהו לדבר איתו ?
אתם יודעים אולי אם הטירונות 03 של מ״כים מלאה?
בתודה עדן באר edenbeer3@gmail.com
yehida_yael 17-01-2016 16:37:34
שלום רעות,
אכן כן.
רעות  - מתאמנת 17-01-2016 07:07:47
אני מתאמנת בחדר כושר , ומפחדת לאבד את הכושר שלי בשירות הצבאי. שובצתי כמכית במגל , אני מדברת על כושר של אימוני כוח לא ריצות ואירובי .. השאלה שלי היא אם יש חדרי כושר בבסיסים של מגל ?
yehida_yael 23-11-2015 13:19:26
שלום ליאור,
אנחנו אתר פרטי. מה השיבוץ שקיבלת ממיטב?
ליאור מזל רושה  - שיבוץ מכית במגל 23-11-2015 12:08:57
שלום שמי ליאור מזל רושה ת. ז 209735547 אני לפני גיוס תאריך הגיוס שלי ב10.1.16 וקיבלתי לפני יומיים טלפון מכם אם אני מעוניינת עדין במסלול זה . החלום שלי להיות מכית במגל ואני מאוד רוצה שירות משמעותי אתגרי ושיכול לתת לי למצות את עצמי ולהמשיך במסלול קצונה ולתרום כמה שיותר בשירותי הצבאי , אני עליתי ארצה לפני 9 שנים ותמיד חלמתי להתגייס לצבא ולהיות חלק מעשיה ותרומה וניצול מלא של שירותי בצבא. אני מחכה בקוצר רוח ואמונה לתשובה מכם. תודה רבה
yehida_yael 08-11-2015 15:31:34
שלום יובל, בקורס מ"כים רגיל אתה לא יכול להפוך להיות יותר מאוחר מ"כ של לוחמים.
יובל מ"כ מגל מרץ 16 08-11-2015 08:06:07
כן, רוצה לצאת עם נשק (:
הכי רחוק שצהוב בלי וויתור הורים יכול

עוד שאלה, קראתי באינטרנט שניתן בשלב כלשהו לעלות לגדודים ולהיות מ"כ חטיבות. זה נכון ?
yehida_yael 05-11-2015 12:22:44
שלום יובל,
רוב החיילים הלא קרביים לא יוצאים עם הנשק הביתה, וכך גם רוב הסיכויים שאתה. למה אתה רוצה לצאת עם נשק?
מ"כים לא מקבלים נעלי חי"ר.
תבקש בקורס להיות משובץ לחיל הים.
יובל  - מ"כ מגל מרץ16 05-11-2015 06:10:25
מספר שאלות :
- איך ניתן לחזור עם הנשק הביתה ?
- האם ניתן לקבל נעלי חי"ר ?
- איך אוכל להשתבץ להיות מ"כ בבסיס חיל הים ?
שי  - תודה רבה לך יעל 02-11-2015 22:51:59
פנינו דרך עמוד הפייסבוק -- נכון לעכשיו לא הגיבו.
מספר הטלפון איכשהו התפספס לנו ובעקבות הודעתך נכנסנו שוב לעמוד שלהם ומצאנו אותו.
אולי נצליח לשוחח עם מישהו שיכוון אותנו הלאה.
בתקווה שיענו.
yehida_yael 02-11-2015 14:58:29
שלום,
תנסו לפנות דרך עמוד הפייסבוק של מגל או בטלפון שמופיע שם: https://www.facebook.com/מערך-מגל-365589366895273/?fref=ts
שי  - אני לא לפני גיוס. אני הורה 02-11-2015 07:42:44
חייבים לפנות למגל עקב בעייה משפחתית מסויימת. בשלב זה אין ברצוננו לשתף את הילד (החייל).מעדיפים לפנות בכתב ישירות למגל. כיצד אפשר לעשות זאת?
בתודה,
yehida_yael 01-11-2015 20:31:06
שלום שי, מה אתה צריך מהם והאם אתה לפני גיוס?
שי  - איך אפשר ליצור קשר עם מערך מגל? 01-11-2015 18:53:44
בפקס', באי מייל, או אפילו דרך ד.צ ?

תודה רבה
דליה זאדה  - ראיון לקורס 31-08-2015 03:53:51
הייי רציתי לדעת אם יש לי קה"ס 40 זה מונע ממני מחהגייע לקורס מכים?
חן  - מישהו יודע מתי הגיוס הקרוב למגל ?! 31-05-2015 21:43:11
זה ממש יעזור לי להחליט במנילה..

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
המדריך השלם לבקו"ם
תמונה
רשימת ציוד לטירונות קרבית
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
התחקיר הביטחוני
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
מבנה צה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר