Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
יחידת הדבורים

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

יחידת הדבורים
הדבורות הן ספינות הבט"ש הימיות של חיל הים. תפקידם- שמירה על חופי מדינת ישראל, מניעת הסתננויות ימיות וכו'. הדבורות פועלות מסביב לשעון על מנת לאבטח את חופיה של מדינת ישראל, יחד עם מערך הסטי"לים, צוללות, מכ"מי חוף ועוד.
 

השירות על גבי הדבורה הוא כמעט 'אינטימי', מדובר בצוות לוחם קטן, כ- 10 חיילים, המשרתים ופועלים יחד במשך שעות ארוכות על גבי ספינת הדבורה ומבצע סיורים מבצעיים לאורך חופי המדינה. החיילים נדרשים לשלוט במערכות הדבורה השונות, לטפל בכלי השיט, לתקן אותו גם בלב ים, להפעיל מערכות נשק וקשר ולפעול גם בתנאי מזג אוויר קשים.

חיילי הדבורות פועלים 24/7, מבצעים סיורים כל העת, ומאיישים את התפקידים השונים שלהם בספינה- הפעלת ותחזוקת המנוע, הפעלת מערכות אש, השליטה בהגאי הספינה, ועוד. צוות הדבורה הפועל יחדיו, כאיש אחד, לטובת הפעילות המבצעית והמשימה שנמצאת למולו- הופך למכונת קרב קטלנית על פני הים.

הדבור והדבורה
ספינה המכילה כ- 8 אנשי צוות, במהירות של 29 קשר (כ- 55 קמ"ש). חמושה ב- 2 תותחי 20 מ"מ, פצצות 84 מ"מ, טילים כנגד צוללות, פצצות עומק.
הדבורים הראשונים הגיעו לישראל בשנות ה- 70, והם נטלו חלק במלחמת יום כיפור- במיוחד בזירה הדרומית, בים האדום. לאחר שימוש רב נוסף שהתבצע בדבורים בשנות ה- 80, במיוחד במלחמת לבנון, פותחו הדבורים לדבורות- פיתוח ישראלי, בו פותחו המנועים, אמצעי הלחימה, ועוד, ומאוחר יותר- שודרגה גם לפינת 'סופר דבורה 2' ואף 'סופר דבורה 3'- אחת הספינות המתוחכמות בעולם.
הדבורה היא ספינה באורך של 28 מ', המגיעה ל - 47 קשר (כ-88 קמ"ש). הספינה מחזיקה בצוות של כ- 10 חיילים, מצוידת בתותח טייפון 25 מ"מ (תותח מיוצב- כך שהוא יכול לפגוע גם בים רוגש- פיתוח של רפא"ל), מקלעי 12.7 מ"מ, וכן פצצות עומק וטורפדו כנגד צוללות.
 

הגעה ליחידה
על המלש"ב לסמן את חיל הים ויחידת הסטי"לים / דבורים במנילה. לאחר מכן, יעברו המלש"בים מיון קצר בביתן חיל הים בתל השומר, בו עוברים מבדק ובדיקות רפואיות.
לאחר מכן, יקבלו המלש"בים זימון לגיבוש סטי"לים / דבורים, גיבוש בן יומיים שאינו מאומץ במיוחד אך מנפה חיילים בצורה מקצועית, בשל הזמן הארוך בו הגיבוש מתבצע והמקצועיות הגבוהה של המילואימניקים שמעבירים את הגיבוש.
המלש"בים שיעברו את הגיבוש ויתקבלו- יגויסו ליחידה.

מסלול ההכשרה
חיילי הדבורים עוברים טירונות 02 בבסיס ההדרכה של חים הים. לאחר מכן, מחולקים החיילים לקורסים השונים לפי המקצועות שלהם. הקורסים אורכים בין 2-8 חודשים, בהתאם למורכבות התפקיד. בין יתר התפקידים- קורס ימאות בסיסי, והכשרה על מערכות הספינה השונות במגוון קורסים והכשרות: בקרת אש (הפעלת מערכות נשק בסטי"ל), בקר גילוי צוללות, בקר ל"א (לוחמה אלקטרונית), מפעיל מערכות השטה, כוון ימי, בקר שליטה ובקרה, מפעיל מערכות דבורה, מפעיל מערכות מכ"מ, אימונים בסירות גומי ובנשקי הספינה השונים ועוד.
שאלה נפוצה שעולה על חיילי הסטי"לים והדבורים (דבורנים)- כמובן שהחיילים הללו הם לוחמים לכל דבר ועניין, ויוצאים עם נשק הביתה (יש יחידות בהן מותר להשאיר את הנשק בבסיס, מאובטח היטב).

לאחר תקופת שירות מסוימת על גבי כלי השיט, החיילים שיימצאו מתאימים לפיקוד יוכלו לצאת לקורסים פיקודיים. הלוחמים יעברו קורס מפקדים בסיסי (5 שבועות), ולאחר מכן יוכלו להדריך חיילים שזה עתה התגייסו. כמובן, שניתן גם להמשיך כנגד מקצועי בספינה, וכן לצאת לקורס קצינים ולשוב לשייטת בתור קציני מודיעין, קציני כוח-אדם, קציני שליטה ועוד.
 

בנוסף, קיים בדבורה תפקיד סגן מפקד ספינה. למרות שמו, אין מדובר בתפקיד המצריך קורס קצינים, אלא מדובר בלוחמי דבורים טובים ומעורכים, העוברים קורס פיקודי בן כ- 4 חודשים ומוסמכים לתפקד כסגנים למפקד הדבורה. תפקיד בעל אחריות גדולה לחייל שאינו קצין.

מקצועות ותפקידים
חיילי הדבורים מחולקים לפי מקצועות שונים, בין היתר-
לוחם דבור שייט – הכשרת החייל להפעלת מערכות הספינה השונות- גילוי, ניווט וקשר. כמו כן, עוברים החיילים לימוד ואימונים על כלי נשק שונים ושימוש בסירות גומי.
מפעילי מערכות דבור/ דבורה - הכשרת החייל להפעלת מערכות הספינה דבור או דבורה. בין היתר, עבודה עם חבלים, לימוד ואימון על נשקים בספינה וסירות גומי.
מפעיל השטה - הכשרת הלוחם לפעילות טכנית על גבי הספינה. בין השאר, הפעלת המנוע על מערכותיו השונות, תיקון המנועים, ועוד. ההכשרה מעניקה ללוחם ידע טכני נרחב ויקר ערך באזרחות.

פרופיל רפואי
פרופיל קרבי (72 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים. ניתן להתקבל עם מספר משקפיים בינוני.

נתונים אישיים
מהחיילים המגיעים ליחידת הסטי"לים / דבורים נדרשת קב"א בינונית ומעלה, מלש"בים בעלי מוטיבציה, יכולת למידה, ויחסי אנוש תקינים. היחידה סגורה בפני בנות.

חתימת חודשי קבע נוספים
לא נדרשת חתימה על חודשי קבע נוספים.
 

לבוש חיילי יחידת הדבורים
כומתת חיל הים, נעליים שחורות, סיכת לוחם דבורה (דבורן).

ליצירת קשר עם חיל הים
מרכז המידע של חיל הים: 03-7377777, פקס ביתן חיל הים: 03-7376123
 

סרטון על פעילות יחידת הדבורות
סיור מודרך בתוך דבורה
סרטון המוקדש ללוחמי הדבורים
סרטון מרתק על פעילות חיל הים מול חופי עזה
 
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 16-04-2016 10:50:58
שלום הודיה,
אין יציאות קבועות. משתנה לפי כונניות, הסלמות, כוח אדם וכו'.
הודיה  - דבוריםסטילים 14-04-2016 08:41:24
שלום,רציתי לדעת מה היציאות בדרך כלל של לוחמים לבית?
yehida_yael 14-02-2016 15:29:23
שלום מאי,
בתור לוחמת לא תוכלי לשרת שם.
מאי  - גיוס בנות 14-02-2016 06:25:55
האם היחידה פתוחה לבנית ?
dany 25-01-2015 17:13:05
אני חולם כבר הרבה זמן להגיע ליחידה הזאת ואני לא יודע למי אני צריך להגיש בקשה למיונים עם מישהו יכול לעזור אז תודה מראש
רון שולץ  - מה נחשב למספר משקפיים בינוני? 18-09-2014 15:17:28
מה נחשב למספר משקפיים בינוני?
דבורי  - האם ישנים בתוך הדבורים או שישנים בבסיס ? 15-09-2014 10:24:33
וגם לגבי יציאות ?
אני  - יש צפי שהיחידה תיפתח לבנות מתישהו? 05-09-2014 18:54:45
מאוד רוצה להיות בה...
:(
רון שולץ  - תענו לי בבקשה :) 21-07-2014 23:27:31
אני פרופיל 82 על צילינדר ומספר משקפיים 1.75 ו2.75 קבא 55 אני אקבל במנילה דבורים??
אנונימית  - תענו לייי 10-09-2013 20:45:35
אני פרופיל 64 וקבא 48 זה אומר שאני לא יכולה להתקבל בכלל????
אנונימית  - שלום רב 10-09-2013 20:39:14
אני פרופיל 64 האים אני לא אוכל להתקבל בשום אופן לחיל הים לתפקיד כמו חובלת, ימאי אני מאוד רוצה לשרת ביחידת הדבורים אבל האם הפופיל יהרוס לי את החלום? ולמה רוב הקורסים לא פתוחים לבנות כמו קורס צוללות וכדומה
נציג חיל הים 06-02-2013 07:02:46
שלום,

אתם מוזמנים להתקשר למרכז המידע שלנו במספר: 03-7377777

נשמח לענות לכם על כל שאלה.
יגאל קורן  - למה אין ערבי יחידה ? 30-09-2012 15:38:06
שלום רב,
לא יודע למי מגיע תוכן המכתב ובכל זאת כמי ששרת בפלגה 916 ומעולם לא הוזמן לערב יחידה , איפה הגאווה כמו בשאר היחידות והחילות?
אלון  - מסלול החיול לדבורן 05-03-2012 09:16:32
שלום, השתחררתי מצה"ל אחרי שירות כחובש קרבי בדבורים, היום אני סטודנט לתואר ראשון.

קצת רקע: הדבורים והדבורות הם ספינות בט"ש (בטחון שוטף) באורך 20 מ'. ייעודן של ספינות אלו הוא שמירה על בטחונה הימי של ישראל בכל ימות השנה! ובכל מצב ים! מבנה הספינות מתאים לייעודן - הכלים הינם קטנים, מהירים ובעלי יכולת תמרון זריזה. ספינות אלו מאויישות בצוות של 8-12 חיילים: מפקד (חובל, היחיד בדרגת קצין בדבורה), סמ"ד (סגן מפקד דבורה), מכונאי ראשי (צ'יף), חובש והשאר חיילים סדירים ללא תפקיד מוגדר. לחיל הים בסיס הדרכה (בה"ד) בחיפה ו3 פלגות: 914 בחיפה, 915 באילת ו 916 באשדוד.

איך מגיעים לתפקיד:
דרישות מיוחדות - פרופיל 72 ומעלה, ללא סעיפי ים פוסלים.
מיונים - גיבוש של יומיים בתל השומר ובבה"ד חיל הים בחיפה.

גיבוש, טירונות, קורס:
גיבוש סטי"לים/דבורים באורך 3 ימים ומתקיים 3 פעמים בשנה. ביום הראשון מגיעים לביתן חיל הים בתל השומר ועוברים שיחת פתיחה ומבחנים עיוניים. לאחר מכן באותו יום נוסעים באוטובוס לבה"ד בחיפה לשיחת פתיחה, הרצאה עליה נבחנים בהמשך והתחלת המבחנים הפיזיים: עולים על מדים, מקבלים ציוד ומתחילים קצת ריצות בזמנים והקשבים. ביום השני צריך להרכיב ס"ג (סירת גומי), לעבור תא הצפה (תא אליו מזרימים מים מפתחים בקירות אותם צריך לסתום בעזרת סמרטוטים, קלינים וטריזים (יתדות מעץ), סירת הקאות (רפסודת הצלה סגורה שמתנודדת בגלים וגורמת למחלת ים), ו"מסע" באורך 2 ק"מ על החוף. ביום השלישי הולכים ל914 ועולים להפלגה על סטי"ל, עושים מבחן וראיון מסכם ומחכים להודעה אם עברת או לא.
הטירונות היא רובאי 03 בת 4 שבועות ומתבצעת בבה"ד חיל הים. לאחר הטירונות מתקיים ראיון אישי בו מבקשים לשרת בדבורות ולאחר מכן מקבלים הצבה ל2 קורסים: לוחם דבור שייט ולוחם דבור השטה. 2 הקורסים באורך 3 חודשים ונערכים בבה"ד. בשניהם לומדים על כל המערכות השונות בספינה: נשק, מכונה, ימאות, כיבוי, הצלה, גילוי ניווט וקשר (גנ"ק), רק שבקורס לוחם דבור שייט ינתן דגש על סירת הגומי, מערכות נשק וימאות, ואילו בקורס לוחם דבור השטה ינתן דגש על מערכות מכניות, הנעה, חשמל ובקרה. בסוף הקורס מתחלקים לקבוצות של 2-3 חיילים ויוצאים לשבוע שהיות, בו מתארחים על דבורה ורואים מה דבורנים באמת עושים. בסיום הקורס יוצאים לרגילה (שבוע חופש) ולאחר מכן משובצים לדבורות השונות, כאשר רוב הסיכויים שתשובץ לדבורה עליה היית בשבוע שהיות.

טחינה:
הדבורות נמצאות כל הזמן בים (בבט"ש או באימון) ומחליפות זו את זו בסבב, פרט לימי אחזקה, תדלוק ומילוי מזון. הצוות והדבורה קטנים, לכן היא אינה רק מקום השירות, אלא גם בית ומשפחה. הלוחם חולק את מגוריו עם עוד כ-10 אנשי צוות באותו מדור, וחי בצפיפות יחסית עקב הגודל המוגבל של מרחבי המחייה בדבורה, שרוב חלליה מנוצלים למערכות הנעה ולחימה. החיים בדבורה הם בסביבה סגורה. לכן כל חייל, מלבד היותו בעל תפקיד לוגיסטי בספינה (שייט או השטה), הוא בראש וראשונה לוחם. אין משמעות גדולה לדרגה ולפז"מ כי לעתים קרובות מבצעים הלוחמים את אותם התפקידים בספינה, כגון בישול האוכל וניקיון הספינה. בגלל שכולם עושים הכל (כן כן, סמ"ר מבשל, מנקה וישן בדיוק כמו רב"ט), על הלוחם ללמוד כמויות גדולות של חומר תיאורטי, בנוסף לכל העבודה השוטפת של טיפול בכלי השיט, ההכנות להפלגות, ההפלגות והפעילות המבצעית עצמה. הלימודים מחולקים להסמכות, לפי העמדות השונות בספינה: שומר, תאורות, ירכתיים, מכונה, טייפון, מא"ג, מי"ק (מרכז ידיעות קרב). לאחר השלמת מספר הסמכות מפתח (בדר"כ עד ירכתיים כולל) יקבל הלוחם את סיכת הדבורן.

קידום:
קצונה: הקצינים בספינות הם אך ורק חובלים, כלומר כדי להישאר בספינות צריך להתנדב לקורס חובלים (ניתן להתנדב גם בסדיר). בעלי נתונים מתאימים מתמיינים לתפקידי קצונת חוף (קצין שליטה, קמ"ן, לוגיסטיקה, כוח אדם, אב"כ) כמה חודשים לאחר תחילת הסדיר, אך אינם חוזרים לספינות.
הדרכה: בד"כ במהלך הקורס המפקדים "מסמנים" מיועדים לירידה להדרכה. מי שיורד להדרכה מגיע לספינות "להשתפשף" לכמה חודשים ואז יורד לקורס מדריכים שנערך בבה"ד וממשיך בפיקוד בבה"ד.
קורס חובשים: קורס באורך 4 חודשים בבה"ד 10 בצריפין (מקנה רישיון חובש גם באזרחות) אחרי הקורס מקבלים סיכת חובש קרבי ועוברים השלמה ימית כחודש וחצי בבה"ד בחיפה על מנת להקנות ידע מעמיק בתחום ההיפותרמיה, טביעה, התייבשות, טיפול בחבלות לחץ ונפגעי דקומפרסיה וטיפול בפגיעות אופייניות לנפגעים המשרתים על כלי שייט.
קורם סמ"דים: קורס באורך 3 חודשים בבה"ד בחיפה, המיועד בד"כ ללוחמי דבור שיט מצטיינים לאחר שירות של כשנה וחצי שעברו וועדות התאמה לקורס. במהלך הקורס מתמקד הלימוד בהעמקת הידע המקצועי ובהכשרה מקיפה בכל התחום הפיקודי. בנוסף, מוסמכים הלוחמים כמפקדי סירת גומי בחיל הים (מקנה רישיון סירה מהירה באזרחות) וכמפקדי צוות לוחמים. הסמ"ד הוא מש"ק (מפקד שאינו קצין), יד ימינו של החובל בספינה והוא מפקד הספינה בהעדר הקצין, כמו בימי אחזקה ובס"ג.
קורס צ'יפים: קורס באורך 3 חודשים בבה"ד בחיפה, המיועד בד"כ ללוחמי דבור השטה מצטיינים לאחר שירות של כשנה וחצי שעברו וועדות התאמה מקצועיות לקורס. במהלך הקורס מוסמכים הלוחמים על מערכות ההנעה, החשמל והבקרה של כלי הבט"ש.
בד"כ, כשחייל ותיק באחד מהתפקידים אלו עומד להשתחרר שולחים חייל צעיר לאחד מהקורסים הנ"ל על מנת להחליפו.

יציאות:
בגדול, כל הצוות יוצא הביתה 11-3 חמשו"שים (11 יום בבסיס, 3 בבית), ולעתים לאפטר (יוצאים וחוזרים למחרת), פרט לחייל אחד בדרגת רב"ט שנשאר לשמור, כלומר, חייל בדרגת רב"ט יצא פעם בשבועיים ויסגור פעם בכמה חודשים 28, תלוי במספר הרב"טים שיש בצוות. סמלים וסמ"רים לא נשארים לשמור ולכן יוצאים 11-3 כרגיל.

בנימה אישית:
כדאי מאוד להיסגר על מה רוצים אחרי הגיבוש, כי ככל שהפז"מ דופק כך האפשרות להתחרט קטנה: מי שעובר את הקורס יתקשה לצאת מחיל הים ומי שעולה על הספינות יתקשה לצאת משם. בנוסף, הדבורנים סובלים מיח"צנות רעה, וברוב המקרים לא בצדק. למרות שהשירות אינו פיזי, הוא קרבי, ברמת סיכון גבוהה מאוד, מעניק משכורת לוחם ותעודת לוחם. השירות הוא בעיקר סיזיפי, תובעני ועם הרבה לימודים תיאורטיים ולכן ממש לא קל, אבל הייתי מעדיף אותו בהרבה על כל תפקיד קרבי אחר. אם בנוסף לקורס לוחם שייט/השטה יוצאים לקורס נוסף כמו חובשים, צ'יפים או סמ"דים אפשר להינות יותר מהשירות ולקבל רישיון שתקף גם באזרחות.
הלל  - שאלה לגבי הגיבוש סטילים... 18-10-2011 09:54:28
הם שואלים אותך מה אתה מעדיף, סטילים או דבורים? כי אני מעוניין להגיע לדבורים אולי אבל אני ממש לא רוצה סטילים...
דודי פנחס  - בבקשה טיפ 25-09-2011 19:09:02
האם אני יכול להבטיח את המקום שלי ביחידת הדבורים ? אם כן איזה טיפים הייתם נותנים לי כדי לכוון את הצבא לשלוח אותי לשם .
תודה :)
יוני  - קבא 46 פורפיל 97 רצון רב לשרת בחיל הים 05-09-2011 17:59:30
אני מאוד מעניין לשרת בחיל הים בסטילים או בדוברים ורוצה לדעת האם אני יוכל להגיע לזה הם קבא 46

בבקשה עזרה
יהל גולדשטיין  - מהו הרובאי 01-08-2011 07:25:06
מהו הרובאי המקסימלי שמקבלים ביחידה הזו?
..  - יש ליב בעיה 29-06-2011 16:19:32
לא עברתי טסט לפני הגיוס לצבא,האם אחרי הטירונות או בזמן הקורסים יש אפשרות לצאת לטסטים?
. 28-05-2011 10:50:38
כשאני יהיה מפקד חיל הים אז אני ישתדל לשנות את זה שתוכלי להיות בספינות כרגע אני לא יכול לעשות הרבה :)
יש את היחידה של סנפיר שיוכולות להתקבל לשם גם בנות אבל אני חושב שלאחרונה שינו את זה.
טירונות 02 והשלמה ל 03.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 2
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 1
תמונה
מילון מונחי צה"ל
תמונה
מבנה צה"ל
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר