Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
אתם תותחים - על המסלול בחיל התותחנים

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

אתם תותחים - על המסלול בחיל התותחנים

totchanim

קיבלתם SMS שמבשר על גיוסכם לחיל התותחנים? כולם יכולים כבר לשיר לכם את השיר "אתה תותח" של שרית חדד, אבל קודם כל כדאי שתקראו את המאמר הבא.

דבר ראשון, גם אלה מבינכם שרצו חי"ר אל תתבאסו. בתור לוחמת בחיל התותחנים אני חייבת לומר משהו. כשהייתי בטירונות ראיתי שרוב אלה שהגיעו לתותחנים הםכאלה שנפלו מגיבושים ורצו ממש חי"ר, או כאלה שרצו להיות גו'בניקים ולא הצליחו. אבל שוב, אל תתבאסו! משירותי בחיל עד כה ראיתי שבאמת מדובר בחיל איכותי עם אנשים מדהימים, אבל לא כל כך מעריכים את העבודה הקשה שהלוחמים בתותחנים עושים. עבור אלה שרצו חי"ר, יש לכם באמת הזדמנות להגיע ליחידות מובחרות בחיל כמו: מורן, רוכב שמיים וזיק, שלטעמי לא נופלות מהיחידות הקרביות האחרות.

בתור לוחמת בחיל כבר שנה, אני לא מתחרטת שבאתי להיות לוחמת ולא מתחרטת שבחרתי להיות תותחנית. באמת מצאתי כאן חברים לכל החיים ומקום שאני נהנית בו ושמחה לחזור מחופשת השבת לבסיס.

חיל התותחנים (או בקיצור חת"ם) הוא חיל קרבי שתפקידו להשמיד ולשתק את הארטילריה של האויב, במילים פשוטות להשמיד את המטרות של האויב ובעצם לסייע לחילות החי"ר. ברשות חיל התותחנים נמצאים כלי ארטילריה מתקדמים מאוד.

בחיל התותחנים יש מספר מערכים שניתן להגיע אליהם-

1. מערך הדוהר(תותח)- מורכב מתותחי 155 מ"מ שיש להם עוצמת אש עצומה, קצב של 4 פגזים בדקה. יש 7 חיילים בכל תותח, כאשר לכל חייל תפקיד אחר(טען, נהגוכו'). קיימים 4 גדודים למערך זה: דרקון, רשף, נמר וקרן.

2.מורן- יחידה מסווגת מאוד ולכן לא ניתן להרחיב עליה כמעט. נחשבת ליחידה מובחרת בתותחנים ועוברים בה טירונות 04. כדי להתקבל אליה צריך לעבור גיבושבשבוע הראשון של הטירונות.

3. רוכב שמיים- יחידה המפעילה כלי טיס לא מאוישים (מזל"טים) על מנת לאסוף מודיעין. כמו במורן גם כאן צריך לעבור גיבוש.

4. איכון- מכ"מים. הפעלת מכ"מים על מנת לראות מאיפה הארטילריה של האויב יצאה ואיפה היא נפלה. מערך זה כולל את המכ"מים נורית ור"ז. וכמו כן את מערך המטאורולוגיה- בדיקת נתוני מזג האוויר והעברתם לגורמים הרלוונטים.

5. משנה טכני- לוחמים שמכוונים את ירי סוללת התותחים. איסוף נתונים מגורמים שונים, מעבדים אותם ומחשבים את מסלול הירי.

6. מנתץ (MLRS)- משגרי רקטות בעלי 12 קנים ומבוסס על טכנולוגיה מתקדמת. במערך זה קיים גם צוות ממ"צ (מרכז מבצעים) שאחראי על איסוף נתוני ירי והעברתם למשגרים.

בקיצור, אפשר לומר שהגעתם לחיל איכותי עם מגוון מערכים.

טירונות בחיל התותחנים

מחזורי הגיוס של חיל התותחנים הם כמו של שאר החילות הקרביים: אוגוסט, נובמבר ומרץ.

אורכה של הטירונות היא 4 חודשים, כאשר החייל מוכשר בה לרובאי 03. ביחידת מורן ורוכב שמיים הלוחמים מוסמכים לרובאי 04.

הטירונות נערכת בבית הספר לתותחנות שדה (ביסל"ת- בה"ד 9), 40 דקות נסיעה מבאר שבע.

כמו שאמרתי הטירונות היא 4 חודשים, כאשר בחודשיים הראשונים מוסמכים לרובאי 03, שבהם תעברו מספר שבועות שונים של תכנים.

שבוע טרום טירונות- ביום הגיוס, לאחר סיום שרשרת החיול בבקו"ם בתל השומר ואחרי שכבר הספקתם לעכל שאתם הולכים להיות לוחמים, תסעו את הדרך הארוכה לשבטה. כשתגיעו לשבטה בסופו של יום, תתבקשו למלא שאלון העדפות, כלומר באיזה סוללה בחיל התותחנים תרצו להיות (קרן, רשף, דרקון, נמר, MLRS, מורן, רוכב שמיים). עד שישבצו את כולם לפי העדיפויות שסימנתם, יחלקו אתכם בינתיים לסתם סוללות למשך שבוע.

בשלב הטרום, בעיקר מלמדים אתכם את מה שכל חייל שמתגייס צריך לדעת, את הדברים הכי פשוטים: להעמיד מסדר בוקר, גלצ"ח (גלח צחצח- לצחצח נעליים), לעמוד בשלשות, ערכי צה"ל ובעצם מלמדים אתכם את המשמעת בצבא ובעיקר המשמעת בטירונות.

במהלך שבוע הטירונות יתבצע גיבוש מורן.

מי שרוצה לשרת במורן/ רוכב שמיים (שנחשבות ליחידות מובחרות בחיל התותחנים),

עליו לעשות את הגיבוש ולעבור אותו בהצלחה. לאחר שבוע תתחלקו לסוללות שבהן תהיו לאורך כל המסלול- זה הזמן באמת להתחבר לאנשים, כי הם ילוו אתכם בארבעת החודשים הקרובים- הטירונות, שהיא תקופה לא פשוטה בכלל.

מרגע זה תדעו מי איתכם בצוות, מי המפקד הישיר שלכם ומי הקצין.

שבועות קליעה בשטח- במילה אחת- מטווחים והרבה. לפני שבועות אלה מקבלים לראשונה נשק ובמהלך שבועות הקליעה תלמדו לתפעל את הנשק, לאפס אותו (להתאים אותו ליורה- אליכם), לירות בעמידה, כריעה ושכיבה, לנקות אותו, לתפעל מעצורים בנשק וכו'. לפני שתירו בנשק, כמובן שקודם תתרגלו "על יבש" בלי לירות. לירות בנשק את הכדור הראשון, לפחות לי, זה היה קצת מפחיד אבל מתרגלים מהר מאוד כשיש מלא מטווחים ביום. חשוב מאוד להיזהר עם הנשק, לאל שחק איתו ועם המחסנית, אבל את זה יסבירו לכם לעומק כבר לפני שתקבלו את הנשק. במהלך שבועות השטח תשכחו מהאוכל של חדר האוכל. הגיע הזמן למנות קרב (טונה, שעועית, חלבה, תירס...). בשבוע הקליעה הראשון גם תעברו את המסע הראשון שלכם!

שבוע שדאות- השבוע הכי קשה, אבל גם הכי מאתגר. ישנים בשוחות (מעין בורות שחופרים באדמה), נמצאים עם אפוד כל היום, מבצעים מטווחים עם מסכת אב"כ, ירי תוך כדי תנועה, מטווחי זוג והכי חשוב פרט חוליה (מטווח עם עוד 3 יורים, כאשר כל זוג מחפה על השני בירי לעבר "האויב"). גם אין הרבה זמן לאכול.

בכל שבועות השטח מן הסתם שלא מתקלחים ומשתינים בשטח. לשבועות שטח אני ממליצה בחום להביא פנס (עדיף פנס ראש),טוש (לרשום שם על ציוד), אלתוש, קרם לשפשפת וציוד שאתם חושבים שתזדקקו לו ממש.

שבוע שמירות- שמירות בעמדות האבטחה השונות בבסיס. השבוע שמירות הוא במתכונת של 4-8: 4 שעות שמירה, מנוחה (טוב, לא בדיוק מנוחה, אבל לא עושים משהו עם מאמץ מיוחד ולפעמים אפשר סתם קצת לנוח בחדר) ואחרי 8 שעות עולים שובל שמירה. חלק מהשמירות לבד וחלק עם עוד חייל, תלוי אם זה יום או לילה. בנוסף, תבצעו תורנויות מטבח.

סד"ח (סדרת חינוך)- סדרת החינוך נערכת בירושלים ובה נלמדים תכני חינוך שונים. מבקרים בהר הרצל, יד ושם, בכותל, מוזיאונים. ישנים באכסניה עם אחלה חדרים וחדר אוכל ועוברים שיעורים בנושא ציונות, ערכי צה"ל, המדינה שלנו, הצבא שלנו, היסטוריה של מדינת ישראל, אישים וכו'. בנוסף, תתקיימנה הרצאות מאנשים שונים. למשל: רב, לוחם מהלח"י וכו'. כל השבוע נמצאים על מדי א', אבל אל תדאגו גם עם מדי א' יריצו אתכם ותעשו שכיבות סמיכה (אם שמחתם לרגע שנפטרתם מזה לפחות לשבוע אז טעיתם).

מע"ר- מגיש עזרה ראשונה. בשבוע זה תלמדו איך לבצע חוסם עורקים, איך שמים ת.א (תחבושת אישית למישהו שנפצע), איך לבצע הנשמה, איך לזהות התייבשות, מכות קור, מכות חום וכו'. בסופו יהיה לכם מבחן מעשי+מבחן עיוני.

לאחר חודשיים (סיום פרק הרובאי) אפשר לומר שסיימתם בשעה טובה את החלק הקשה של הטירונות ואת כל שבועות השטח, מה שאומר שאתם בעצם מוסמכים לרובאי 03. מזל טוב! לכל הטירונים יתבצע בוחן לוחם (מעבר בוחן מסלול, ריצת אפוד ועם אלונקות, תפעול מא"ג, בוחן חינוך, תפעול מכשיר קשר).

לרגל מאורע חשוב זה מתקיים טקס ההשבעה, שבו אתם נשבעים אמונים לצה"ל ומקבלים תנ"ך מהמפל"ג (מפקד פלגה- קצין) שלכם. ההורים כמובן מוזמנים לטקס ולהביך אתכם קצת לעיני המפקדים שלכם. אז אחרי חודשיים של שבועות שטח, אין סוף שמירות בעמדות של שבטה, שפשפות, חול בכל השיער הגיע הזמן לעבור לשלב המקצועות. אם עד עכשיו עברתם את כל שלוחם בתותחנים צריך לעבור כדי להיות לוחם, אז עכשיו כל סוללה לומדת את החומר המקצועי (הלימודי) שלה.

בשלב זה לומדים את התכנים המקצועיים של הסוללה או המערך שאתם נמצאים בו (משנה טכני, איכון, MLRS וכו'). בהתחלה לומדים את החומר העיוני (נכון שזה די שוחק ושוב ללמוד חומר לימודי ומבחנים- אבל אין מה לעשות. תעשו הכל הכי טוב שאתם יכולים). ואז כשאתם מבצעים הכל במעשי מקבלים מושג על המערך שאתם נמצאים בו, המטרה שלו במלחמה ושיכול להיות שבזמן מלחמה אתם אלה שתתפעלו אותו ותילחמו עבור המדינה.

בסיום החלק המקצועי (חודשיים) יתבצע בוחן תותחן, שבו תיבחנו עיונית ומעשית על המערך שאתם נמצאים בו.

לאחר מכן יתקיים האירוע שלו כל כך חיכיתם- מסע כומתה. אורך המסע הוא 32 ק"מ. דרך אגב, כמה ימים לפני המפקדים ישברו איתכם דיסטנס (ובמילים אחרות במקום לומר "הקשב המפקד" תוכלו לקרוא למפקד בשם שלו סוף סוף). כמה שעות לאחר סיום המסע כומתה, יתבצע הטקס שבו יעניקו לכל לוחם את הכומתה הנכספת בצבע טורקיז(לא עוד כומתת בקו"ם!). אם תזכו לקבל את הכומתה של המפקדשלכם/סמל/קצין קבלו ח"ח (חיזוק חיובי).

אין יותר עמידה בשלשות, אין יותר "כן, המפקד", אין יותר להריץ אתכם ממקום למקום, אין יותר טרטורים ודיסטנס- סיימתם את הטירונות, חייכו J הטירונות זו אולי התקופה הכי מצחיקה, מאתגרת עם הכי הרבה חוויות ופדיחות שקרו לכם. וכשתסתכלו בהמשך השירות על דברים שקרו לכם בטירונות (ובטירונות היו ממש דברים מעצבנים) תסתכלו על הכל בחיוך ותצחקו על הדברים שקרו לכם ועל כל השעות ביציאה והשבתות שקיבלתם.

לאחר סיום הטירונות, תמשיכו לארבעה חודשים של המשך מסלול(חודשיים אימון מתקדם וחודשיים שירות ביחידה מבצעית). בשלב האימון המתקדם תעמיקו בידע המקצועי על המערך שאתם נמצאים בו, אימונים בשטח, גיבוש צוותים, הכנת הסוללות ללחימה וביצוע משימות מבצעיות. בחודשיים הבאים בעצם מיישמים את הידע המקצועי בפעילות מבצעית.

לאחר שמונה חודשים (טירונות+המשך מסלול) סיימתם מסלול! תקבלו סיכת לוחם תותחנים ותיפתח בפניכם אפשרות לצאת לקורס מפקדים. כדי שתצאו לקורס, המפקדים שלכם צריכים להמליץ עליכם, לכן בשלב האימון המתקדם כדאי להוכיח את עצמכם: להראות אחריות, אמינות, מוטיבציה לצאת לקורס, מנהיגות, רעות, לבצע כל משימה על הצד הטוב ביותר.

אורכו של קורס מפקדים הוא 4 חודשים והוא נערך בשבטה, מה שאומר שאתם חוזרים לשבטה והפעם לא בתור טירונים!

הקורס מאוד לא קל וצריך להתמודד עם אתגרים לא פשוטים מבחינה פיזית ומנטלית. כדי להיות מפקד חייב לעבור בוחן מסלול וגם בראור.

בכל שבוע בקורס מוגדרים מפקדים מתרגלים, חיילים (אתם למשל) שתצטרכו לתפקד כמו מפקדים. מה שאומר אתם מעבירים מסדרים, נותנים עונשים וכו'. כל זה בא לבדוק את התפקוד שלכם בתור מפקדים.

אם סיימתם את הקורס בהצלחה- מגיע לכם מברוק! אתם מעכשיו מפקדים בצה"ל ומעכשיו אתם עם אחריות רבה יותר על הכתפיים וצריך גם לשמש דוגמה אישית.

לאחר שסיימתם את קורס המפקדים יש באפשרותם להשפיע הרבה יותר ולתרום יותר. איך? ע"י קורס קצינים, שמורכב מארבעה חודשים בבה"ד 1 ועוד ארבעה חודשים השלמה חילית (לימוד מקצועי) בשבטה.

אז קדימה, הכנתם את העט לחתום על קצונה?

"מאת יעל דניאל, לוחמת בתותחנים- הגולשת 'מורעלת על צה"ל', http://www.yehida.co.il/forums/member.php?u=7951"

בטח יעניין אותכם בנושא:

בואו וכתבו כתבות באתר "יחידה"
חיל התותחנים באתר "יחידה"
יחידת מורן באתר "יחידה"
יחידת MLRS באתר "יחידה"
מתגייסי אוגוסט 2012 במיוחד בשבילכם!

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 14-10-2014 19:30:42
באילו יחידות בחיל התותחנים או בצה"ל בכלל?
יעל  - יחידות לבנות 08-10-2014 13:17:48
איזה מהיחידות לוחמות בנות יכולות לשרת בהן???
yehida_yael 18-09-2013 01:44:48
כל אחד והדעה שלו, אני בתותחנים ונהנית מכל רגע!
חייל בתותחנים  - אל תעשו את הטעות הזאת! 15-08-2013 02:34:11
בדיעבד הייתי כורת לעצמי את הרגל ולא מתגייס לתותחנים!
אנחנו דפוקים מכל הבחינות, תנאים של קרבי ויחס של ג'ובניק בקרייה. כל מי ששוקל, סיירת או ניירת!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
קבוצות ההכנה לצה"ל
תמונה
כושר לחימה אולטימטיבי
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
ראיון עבודה
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר