Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
חיל האיסוף הקרבי (מודיעין השדה) YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

חיל האיסוף הקרבי
חיל האיסוף הקרבי (לשעבר מוד"ש- מודיעין שדה) הוא מערך האיסוף של זרוע היבשה של צה"ל והחיל הצעיר ביותר בזרוע היבשה. החיל אמון על איסוף מודיעין קרבי והעברתו לדרגים הלוחמים ולפיקודים השונים וסיסמתו מתארת את פעילותו- "הצופה לפני המחנה".
 

חיל האיסוף הקרבי הוקם על מנת ליצור מערכת שתאסוף מודיעין איכותי בזמן אמת מהשדה הקרב עצמו, ותעביר אותו בצורה מעובדת לכוחות הלוחמים בשטח בצורה מהירה. בחיל האיסוף אין גדס"רים כפי שקיים בחטיבות החי"ר ובחטיבות השיריון, אך יש בו יחידות מאתגרות ומרתקות לא פחות ואולי אף יותר. החיל עוסק באיסוף מודיעין באמצעים שונים ומגוונים והוא אחראי על איסוף מודיעין קרבי בגזרות הלחימה השונות , וכן על הכוונת אש מדויקת אל מטרות האויב.
החיל מתאפיין בשימוש במערכות תצפית מתקדמות,מערכות רדאר מתוחכמות, מרכזי שליטה ובקרה או לדוגמה- שימוש במערכות תצפית הממוקמות בתוך בלוני תצפית.

תשובה לשאלה שעולה רבות- יש הבדל גדול בין חיל האיסוף הקרבי לבין חיל המודיעין. ההבדל המרכזי, הוא שחיילי האיסוף הקרבי הם לוחמים לכל דבר ועניין, ופועלים לאיסוף מידע מהשטח על ידי מארבי תצפית מוסווים או עמדות תצפית סמוכות גבול והעברתו לכוחות הרלוונטיים במהירות. חיל המודיעין, להבדיל, אינו חיל לוחם, והוא עוסק באיסוף מודיעין מרחוק, עיבוד המידע והעברתו לגורמים הרלוונטיים.

הקמת חיל האיסוף הקרבי
החיל הוקם בשנת 2000 כחיל מודיעין שדה (מוד"ש), כשהצורך להקמתו היה דרישה לקבלת מודיעין קרבי איכותי תוך כדי לחימה מחילות זרוע היבשה (חיל הרגלים, חיל השיריון, חיל התותחנים, נ"מ וחיל ההנדסה הקרבית), לאסוף מודיעין מהשטח, ולדווח אותו לאחור אל הכוחות השונים.

לאחר עבודת מטה צה"לית על צורך זה, הוחלט להקים את חיל מודיעין השדה, מייסד החייל היה תא"ל אמנון סופרין שהיה קצין מודיעין שדה הראשון. עם הקמת החייל, עברו אליו כל היחידות הצה"ליות שעסקו בתחום המודיעין הקרבי ומודיעין השדה, בין היתר- יחידות מודיעין חטיבתיות ומחלקות מודיעין גדודיות, קמ"נים (קציני מודיעין), יחידות תצפית, יחידות מכ"ם ועוד.

בספטמבר 2009 הוחלט לשנות את שם חיל מודיעין השדה לחיל האיסוף הקרבי, ולהפריד בין תחום האיסוף הקרבי לחיל המודיעין. הוקמה מחלקת מודיעין שדה בחיל המודיעין הכוללת את קציני המודיעין בגזרות השונות וחיל האיסוף הקרבי כולל בתוכו את כלל תפקידי איסוף המודיעין מהשטח על ידי תצפיות קרביות ופועל תחת זרוע היבשה. בעתיד הקרוב יקבל החיל כומתה ייחודית משלו. קצין החיל הראשי נקרא מעתה קצין איסוף קרבי ראשי (קאס"ר) ולא קצין מודיעין שדה ראשי (קמש"ר).
 

יעדי חיל האיסוף הקרבי
ייעוד החיל הוא איסוף מודיעין קרבי. החיל ממונה על תחום האיסוף הקרבי- איסוף מודיעין באמצעות אמצעים טכנולוגיים שונים ושיטות איסוף אחרות, וכן ממונה על תחום עבודת המודיעין- קבלת חומרי הגלם המודיעיניים, ועיבוד שלהם לכדי תמונת מצב בשוטף ומידע מודיעיני לצורך מבצע.

פעילות החייל
חיל האיסוף הקרבי פועל 24/7 בכל גזרה בה צה"ל נמצא, בצורה עיקשת, מתמדת- ומקצועית.
לא מתבצעת היום פעילות בצה"ל- מעצר, מבצע כלשהו, מארבים ועוד, בלי שצוות איסוף קרבי לא מתמקם ומעביר מידע איכותי וממוקד לפני המבצע, ומידע בזמן אמת במהלך המבצע. תוך כדי הפעילות המבצעית, עוסקים חיילי וחיילות חיל האיסוף הקרבי באיתור מחבלים ופעילות טרור, מכווינים אש בצורה מדויקת לאיתורים רחוקים ועוד. לגבי יציאות הביתה- הם אינן קבועות, ותלויות בסד"כ (סדר הכוחות), כוננות ועוד אולם ניתן לצפות ליציאה הביתה אחת לשבועיים במהלך הטירונות.

לוחמי האיסוף הקרבי והתצפיתניות פעלו בכל מלחמות ישראל, ובתור חייל עצמאי, פעלו רבות במלחמת לבנון השנייה, סייעו באיתור מחבלים ומצבורי קטיושות, הכווינו כוחות ואבטחו את העורף. להרחבה- הנה כתבה בנושא פעילות גדוד 'שחף' של החיל במלחמת לבנון והיוו חלק בלתי נפרד מכוחות הלחימה במבצע עופרת יצוקה.

בחיל האיסוף הקרבי מס' תפקידים
לוחמי איסוף רגליים - צוותי איסוף רגליים הפועלים לאיסוף מודיעין מתוך עמדת הסוואה. (פרופיל 82 ומעלה).
לוחם איסוף רכוב - לוחמים הנעים על בסיס רכבי שטח בשם 'רקון', "זריז", נגמ"פופ ומבצעים תצפיות ואיסוף מודיעין על בסיסו (פרופיל 72 ומעלה).
לוחם בעמדת תצפית פנוראמית - ביצוע תצפיות ממושכות מעמדה סמוכת גבול.
לוחם מפעיל בלון - האמון על הפעלת אמצעי תצפית בגבול באמצעות הפרחת בלון תצפית.
תצפיתנית - מפעילות מערכות תצפית ורדאר מתוך מוצבים ובסיסים בגבולות השונים. התפקיד הינו בגדר תומך לחימה.
מדריכה - תפקידה להכשיר את חיילי וחיילות החיל על כלל האמצעים והנושאים הנלמדים תוך חניכה בשטח.

יחידות חיל מודיעין השדה
חיל האיסוף הקרבי כולל את בית הספר לאיסוף קרבי (ביסל"ק) הנמצא בסיירים, בו מוכשרים לוחמי החיל ותצפיתניות החיל. כמו כן, כולל החיל שלושה גדודים. חשוב לציין שהחלוקה לגדודים השונים מתבצעת בשבועיים הראשונים לאחר הגיוס, החיילים יכולים לבקש שיבוץ בגדוד מסוים, וגם מקום המגורים של החייל נלקח בחשבון. הגדודים הם:
• גדוד שחף (פיקוד צפון)- גבול סוריה וגבול לבנון.
• גדוד ניצן (פיקוד מרכז)- גזרת איו"ש וגבול ירדן.
• גדוד נשר (פיקוד דרום)- גבול עזה, וגבול מצריים.
 

לוחמי האיסוף הקרבי
שירות בחיל האיסוף הקרבי כלוחמי איסוף, הוא שירות מעניין ומאתגר וחשוב לציין- פתוח גם בפני בנות. הכשרת לוחמי האיסוף מתחלקת לשניים: הכשרת הצוותים הרגליים והכשרת הצוותים הניידים: רכוב, עת"פ ובלון. הפעילות המבצעית דומה- איסוף מודיעין בזמן אמת בסמוך לשטח האויב, אולם מכיוון שלוחמי האיסוף הרכובים פועלים מפלטפורמה שבסיסה רכב, יש בעיה בהסוואתו בשטח, על כן משתמש החייל בצורות הסוואה והפעילות המבצעית הינה יצירתית.
להבדיל מהצוותים הרגליים, שנושאים על גבם את מכשירי התצפית והאיסוף, ויכולים לחדור בחסות השטח והחשכה.לוחמי האיסוף מבצעים פעילות מודיעין ארוכת טווח, ולעיתים גם ארוכה בזמן- פעילות שאינה מוגבלת ללילה אחד אלא פעילות מתמשכת.

מסלול לוחמי חיל האיסוף הקרבי
לפני הגיוס ולעיתים גם אחריו עוברים החיילים המיועדים לחיל תהליך של סיווג בטחוני, כיוון שהם עומדים לעסוק ולהיחשף למידע מסווג.
עם גיוסם, עוברים החיילים טירונות חי"ר רובאי 03 (שמשכה חודשיים ומיועדת ללוחמי האיסוף הניידים) או טירונות חי"ר רובאי 05 (שמשכה מעט מעל לחודשיים, ומיועדת ללוחמי האיסוף הרגליים), הטירונות כוללת חלוקת פק"לי חי"ר, שדאות, תרגולות חי"ר , תרגילי צוות, מסעות וכדומה. לאחר מכן, עוברים החיילים מסלול מאתגר. הלוחמים בחיל נדרשים לאתר אויב, לסייע בהשמדתו וכן לאבטח את כוחותינו בתצפית ובסיוע אש. על מנת לעמוד במשימות אלו, החיילים עוברים הכשרה בתחום הלוחמה, הפעלת אמצעים טכנולוגיים שונים, מעבר שבועות הסוואה מתקדמת והכוונת כוחות שונים אל עבר האויב.

האמון המתקדם עורך כ-5 חודשים ובו לומדים החיילים את מקצוע האיסוף ועוברי את התכנים המרכזיים: הסוואה ברמה גבוהה, ניווט והתמצאות בשטח, תפעול אמצעי התצפית והנשק השונים, עבודת צוות וכו'.

לאחר מסע כומתה של כ- 30 ק"מ, משובצים החיילים ליחידות האיסוף הקרבי המפוזרות בכל הגזרות. בחודש הראשון לומדים הלוחמים את הגזרה, עוברים הכשרות ספציפיות, כשבסוף עוברים מסכם מסלול, מקבלים את סיכת הגדוד- ומתחילים לבצע פעילות עצמאית כלוחמים לכל דבר ועניין.
המתאימים- יוצאים לפיקוד (מ"כים),ולקורס קצינים.

קורס מפקדי איסוף
החיילים המתאימים לפיקוד, יצאו לקורס פיקודי זוטר (קורס מ"כים) ולאחר מכן יפקדו על כיתות או צוותים מצומצמים בהכשרת הלוחמים בבית הספר ו\או בגדוד.
 

קורס הקצינים
לאחר זמן מה (ולעיתים מיד) ייצאו המתאימים מתוכם לקורס קציני איסוף.
הצוערים יעברו קורס קצינים בבה"ד 1 שסמוך למצפה רמון, שלאחריו יעברו השלמה חיילית במסגרת בית הספר לאיסוף קרבי, השלמה שאורכה כ- 3.5 חודשים.

לאחר סיום ההשלמה החיילית, ישובצו קציני האיסוף ביחידות שלהם ויפקדו על מחלקות וצוותי לוחמים, או לחילופין יפקדו על מחלקה בהכשרת הלוחמים בבית הספר. האחריות על הקצינים היא רבה- פיקוד על פעילות מבצעית ענפה ועמידה בייעוד החייל- העברת מידע מודיעיני איכותי. קציני האיסוף הקרבי נדרשים להיות בעלי יכולת מקצועית גבוהה ולהכיר היטב את אמצעי התצפית והגזרה, להיות בעלי יכולת זט"ר (זיהוי טווח רחוק), ניווט ושליטה בשטח.

הגעה לחיל האיסוף הקרבי
הבעת רצון במנילה ללחימה ומתן עדיפות גבוהה לשיבוץ בחיל.

פרופיל רפואי
לוחמי איסוף קרבי צריכים פרופיל קרבי 72 ומעלה ללא סעיפים פוסלים עבור לוחמי האיסוף הרכובים, ועבור לוחמי האיסוף הרגליים- פרופיל 82 ומעלה. ניתן להגיע עם משקפיים עד מידה בינונית.

נתונים אישיים
חיילי חיל האיסוף הקרבי נדרשים להיות מקצועיים, אינטליגנטיים (קב"א בינוני ומעלה, בעלי יכולת עבודה בצוות ויצירתיים.
חיילי חיל האיסוף הקרבי ימצאו עצמם לא פעם עובדים בצוותים קטנים מאוד ומעבירים דיווחים קריטיים בעת פעילות מבצעית, ולכן מצופה מהם לקבל החלטות והערכת מצב מהירה, להיות בעלי קור רוח ולא להירתע מהתמודדויות עם מצבים משתנים במהירות.

חתימת חודשי קבע נוספים
לא נדרשת חתימה על חודשי קבע בחיל האיסוף הקרבי.
 

לבוש חיילי חיל האיסוף הקרבי
חיילי חיל האיסוף הקרבי נעים עם כומתת מודיעין (צבע ירוק בקבוק), סמל חיל האיסוף הקרבי, נעליים שחורות, סיכת לוחם איסוף/ תצפיתניות וסיכות המוענקות בגדודים.

בנות בחיל האיסוף הקרבי
לבנות המין היפה, יש מספר תפקידים בחיל האיסוף הקרבי

לוחמת איסוף - בחיל משרתות גם בנות בתפקידים שונים. ראשית כל, חשוב להדגיש כי תפקיד לוחם איסוף קרבי פתוח גם בפני בנות, העוברות את אותו המסלול בדיוק. הגעה לתפקיד- לאחר מעבר גיבוש לוחמות, מפרופיל 82 ומעלה. המסלול הינו התנדבותי והשירות הוא ל-3 שנים.

תצפיתניות במערך האיסוף הקרבי - במסגרת תפקיד זה, מפעילות החיילות מערכות תצפית ורדאר מתקדמים המסייעים לפעילות השוטפת של כוחות הבט"ש והאבטחה בגזרה.
תפקיד התצפיתנית, הוא שמירה על גבולות המדינה והגזרה, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת מאוד- לכסות את השטח, לאתר תנועות עוינות ולהכווין את כוחות הבט"ש לטפל בנקודה הבעייתית.
לא פעם, הראשונות שמאתרות אויב או פעילות חבלנית הן התצפיתניות, והן שמעבירות את הדיווחים הלאה, מקפיצות את הכוחות הרלוונטיים ומכווינות אותם אל המטרה. התפקיד אחראי מאוד ומהווה תפקיד ליבה במערך הלחימה לא בכדי הן נקראות "העיניים של המדינה".


ההכשרה לתפקיד אורכת כחודשיים וחצי וכוללת טירונות 02 וקורס תצפיתניות. לאחריה, משובצות החיילות בגדודים ולגזרות שונות ברחבי המדינה. החיילות המתאימות לפיקוד והדרכה יצאו לקורס מפקדות איסוף בבית הספר לאיסוף קרבי והמתאימות מבניהן תצאנה גם לקורס קצינים.
היציאות במהלך התפקיד נוחות בדרך כלל (כרגיל, תלוי בגזרה) והתנאים לחיילות- טובים. התפקיד הוא ללא ספק תפקיד עם הרבה מאוד אחריות, תפקיד קשה וסיזיפי לעיתים, אך עם סיפוק עצום והחיילות עוברות יחד חוויות רבות. התפקיד דורש מעבר תחקיר בטחוני.

מדריכת איסוף קרבי - תפקיד הדרכה לבנות, שמהוות את הבסיס בהדרכה וההכשרה של חיילי האיסוף הקרבי. המדריכות מעבירות שיעורים תיאורטיים, התנסויות וחניכה של לוחמי האיסוף הקרבי בשטח. ההגעה לתפקיד מתבצעת לאחר מיון ויש צורך פרופיל 72 ומעלה. לאחר הגיוס עוברות המדריכות הכשרה בת 4.5 חודשים בתחומי האיסוף הקרבי, ולאחר מכן משובצות במדורים השונים של ההדרכה בבית הספר לאיסוף קרבי.

פנייה ויצירת קשר עם חיל האיסוף הקרבי
ליצירת קשר ניתן להתקשר, וכן לשלוח פקס ובו למלא את הפרטים האישיים, ת.ז., כתובת, טלפון, דוא"ל ופירוט של הבקשה. לאחר שליחת הפקס- להתקשר ולוודא שהוא הגיע.
תא הסברה חיל האיסוף הקרבי:
פקס- 039574365, טלפון- 03-9573876.
 
 
קישור לאירוח קצין איסוף קרבי בפורום אתר יחידה
סרטון על פעילות חיילי האיסוף הקרבי באזור רצועת עזה
אלבום תמונות של חיל האיסוף הקרבי
סרטון 'רעל' על פעילות חיל האיסוף הקרבי (מודיעין שדה)
 
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
נועם  - עיוורון צבעים והגשת חריג 19-04-2016 12:28:35
הגשתי בקשה להתגייס לחיל האיסוף הקרבי ודחו אותה.
כנראה בגלל שגילו לי בצו ראשון שאני עיוור צבעים.
כתוב לי בסעיף "ליקוי משמעותי בעיוורון צבעים, בדרגת חומרה קלה".
רציתי לדעת איך אני מגיש חריג, ואיך אני בכל זאת מגיע לחיל. הבנתי מחברים שיש להם בפלוגות עוורי צבעים... אז זה כן אפשרי רק רציתי לדעת איך. תודה.
yehida_yael 09-03-2016 16:40:06
שלום דניאל,
לא עושים סיווג לאיסוף קרבי לפני הגיוס.
דניאל וקנין 08-03-2016 18:25:08
סליחה, התכוונתי רק לסיווג ביטחוני.
אם אני מתגייס בנוב 16 יש מצב שאיחרתי את המועדים של הסיווג בטחוני?
תודה על התשובה המהירה.
yehida_yael 08-03-2016 17:20:53
שלום דניאל,
לאיזה גיבוש אתה מתכוון?
דניאל וקנין  - זמן הגיבושסיווג בטחוני 08-03-2016 11:25:43
כמה זמן לפני הגיוס אמורים לקבל את הסיווג הבטחוני או גיבוש?
אני אמור להתגייס במחזור נוב 16, ורק עכשיו שיניתי את הרצון שלי לשרת באיסוף קרבי.
yehida_yael 28-02-2016 17:48:20
שלום אלון,
אין הגבלת קב"א.
yehida_yael 28-02-2016 17:48:01
שלום תומר,
אנחנו אתר פרטי. ממליצה ליצור קשר ישיר עם עם חיל האיסוף הקרבי.
תומר שאול ויצמן 27-02-2016 17:12:58
האימייל שלי הוא tomer.weizman@gmail.com
תומר שאול ויצמן  - מפגש מגייסים ב29.2.2016 27-02-2016 17:01:06
שלום יעל.
לפני כמה שבועות התקשרו אלי בנוגע ליום גיבוש למתגייסים לחיל איסוף קרבי ב29.2.16 אך לא שלחו לי פרטים על מיקום הגיבוש.
אשמח אם תוכלי לעזור לי ותודה.
אלון  - מה הקב״א הכי גבוה שצריך בשביל לוחם איסוף קרבי 27-02-2016 14:14:07
זה בכלל שווה משהו? האפ זה מעורב בשביל לוחפ איזוף קרבי?
yehida_yael 21-02-2016 16:23:31
שלום בהאא,
לעבור מתפקיד של לוחם בגולני ללוחם איסוף?
בהאא עבדאללה 19-02-2016 14:31:03
שלום...אמי חיל בגולאני רוצה לעבור לחיל האיסוף הקרבי אם אני עובר עושה טרנות עוד בעם ?.
עומר 17-02-2016 05:40:33
שלום יעל...פניתי למיטב במכתבים ןטלפונית. זה חסר תועלת. נותנים תשובה קבועה תפנה לקצין מיון בבקום. ושם אני יודע שזה כבר אבוד. קצין מיון בדרכ לא משנה שיבוץ. חבל שצריך להתגייס בחוסר חשק ומוטיבציה. אבל תודה בכל אופן
yehida_yael 15-02-2016 16:31:30
שלום עומר,
ממליצה לך להגיש בהקדם בקשה למיטב לשינוי שיבוץ. הם הכתובת.
בהצלחה!
עומר גטניו  - בהמשך לשאלה שלך יעל..לא יודע למה דווקא 14-02-2016 17:36:43
מאבחן ביטחוני...בטח בגלל פרופיל 72. ממש לא רוצה לשבת ולבדוק בגאזים של מכוניות ות.ז. במעברים...יודע שהפרופיל שלי מאפשר לי לשרת בתור לוחם איסוף רכוב...בקשה תעזרי לי למי אני יכול לפנות שבאמת יכול להשפיע על השיבוץ ולשנות לי אותו
yehida_yael 14-02-2016 15:43:37
שלום אור,
לא.
אור  - שאלה לגבי הגעה ליחידה 12-02-2016 17:13:12
שלום אני רוצה להגיע ללוחמי איסוף קרביים שדורש פרופיל 82.
יש לי פרופיל 82 אבל הקבא שלי 48 .
האם הקבא יימנע ממני להגיע לשם ?
yehida_yael 11-02-2016 17:52:26
שלום ארנון,
אנחנו לא יכולים לפרסם כאן כתובות של בסיסים. עליך לבקש מבתך את כתובת הבסיס שלה. אם היא לא יודעת היא צריכה לבקש מהמפקדים שלה.
ארנון  - איך שולחים חבילה לבנות שבטירונות? 11-02-2016 15:26:25
מבקש עזרה בציון כתובת מלאה של בסיס הטירונות של מדריכות איסוף קרבי שהחלו את הטחירונות השבוע.
תודה מאבא של,,,,
yehida_yael 11-02-2016 13:26:41
שלום עומר,
האם אתה יודע למה בעצם שובצת למ.צ אם יש לך את הנתונים להיות לוחם?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
כושר לחימה אולטימטיבי
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
איך להתכונן לבוחן הבר אור
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר