Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
חיל הרגלים - חי"ר YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

  אינדקס
 חטיבת גבעתי  חטיבת גולני
 חטיבת כפיר  חטיבת הנח"ל
 חטיבת הצנחנים  גדוד קרקל
 גדוד הסיור הבדואי  גדוד חרב
 
 
  חיל הרגלים (חי"ר)
חיל הרגלים (חי"ר) יחד עם כוחות זרוע היבשה, מאייש את החוליה הקרקעית הקדמית ביותר של צה"ל, שומרים על ביטחונה השוטף של מדינת ישראל בפעילות בטחון שוטף (בט"ש) ובמבצעים מיוחדים. בכל מלחמות ישראל השתתפו יחידות החיל בקרבות הקשים והמורכבים ביותר שידע צה"ל.
 

חיל הרגלים אחראי על הכשרה של כלל הכוחות היבשתיים הלוחמים של צה"ל. לוחמי החי"ר (חיל רגלים) מובילים את הלחימה נגד כוחות גרילה ופעילויות טרור בשגרה ובמצבי חירום. הם פועלים בשטחים מורכבים ונעים באופן רגלי, רכוב, מוסק ומוטס לביצוע המשימות. החי"ר מבוסס על יכולת אישית גבוהה של לוחמיו, מכיוון שהוא ביסודו חיל הנלחם תוך כדי תנועה ואש במגע קרוב.

חיל הרגלים (חי"ר) הוא אחד מהחיילות המסתערים בשדה הקרב הנקרא "חייל מתמרן", ומלחמת לבנון האחרונה הראתה לנו כי עדיין אנו זקוקים לאותו חייל חי"ר ההולך על 2 רגליו, ותוקע את הדגל בראש הגבעה.

לחיל הרגלים מספר ייעודים
השגת הכרעה בלחימה בשטחים קשים ובמתארים מורכבים בעלי עבירות הנמוכה – עירוני, הררי, סלעי, סבוך וכו', כיבוש והחזקת שטח, לחימה נגד גרילה וטרור, פעולות סיור – פטרול ותצפית וכמובן- הגנה על גבולות הארץ.
 

לוחמי חיל הרגלים (חי"ר) מובילים את צה"ל בלחימה בגזרות השונות, ועוסקים בפעילות בט"ש (בטחון שוטף) מגוונת בכל הגזרות- מארבים, מעצרים, אבטחה, סיורים, פטרולים ועוד. חיילי החי"ר עוסקים יום-יום בלחימה נגד ארגוני הטרור השונים, ופועלים בכל שטח אפשרי ונעים בכלי רכב שונים (החל מהאמרים וטרקטורונים דרך נגמ"שים), מוסקים ומוטסים בהתאם לביצוע המשימה.

חטיבות החי"ר
חיילי חיל הרגלים, הנמצאים תחת פיקוד מקצועי של קצין חי"ר וצנחנים ראשי, קצין בדרגת תת-אלוף, מחולקים ל- 5 חטיבות חי"ר, 4 חטיבות וותיקות (מי יותר ומי פחות) וחטיבת חי"ר חדשה. תנאי קבלה לחטיבות הוא פרופיל לחימה 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים, וקבלה לחטיבת הצנחנים- מעבר גיבוש.
החטיבות מחולקות לפי פיקודים: חטיבת גבעתי (פיקוד דרום), חטיבת הנח"ל (פיקוד מרכז), חטיבת הצנחנים (פיקוד מרכז) וחטיבת גולני (פיקוד צפון), וחטיבת חי"ר חדשה שהוקמה לא מכבר- חטיבה 900, חטיבת כפיר (פיקוד מרכז).
 

אופי פעילות חיילי החי"ר
הלחימה פנים אל פנים דורשת מהחייל יכולת גופנית גבוהה מאוד ולפיכך הכושר הקרבי והגופני הנדרש מלוחמי החי"ר גבוה מאוד. בנוסף, הלוחמים נדרשים ליכולת מנטאלית גבוהה הכוללת את התכונות הבאות: אומץ לב, נחישות, הקרבה, רעות ועוד. יכולות אלו והצורך של היחידות להיות מגובשות כדי לפעול באופן יעיל, יצרו בחיל הרגלים הווי מיוחד של חברות אמת בין הלוחמים במחלקה ובפלוגה ("אחי"), חברות ששורדת עוד שנים רבות לאחר השחרור משירות סדיר ביחידות המילואים ובאזרחיות.

הכשרת חיילי החי"ר
חיילי החי"ר עוברים את ההכשרה המורכבת ביותר מבין החיילות, ומגיעים לרובאי 07 לאחר טירונות (כ- 4 חודשים) ואימון מתקדם (כחודשיים). לאחר מכן, משולבים החיילים ביחידות הלוחמות, שם הם משלימים את ההכשרה המקצועית על פי ייעוד היחידה ומשולבים בפעילות מבצעית ובאימוני היחידה השוטפים. במהלך הכשרתם, עוברים החיילים אימונים ולימוד של סוגי לחימה רבים- לוחמה בשטח פתוח (שהוא הבסיס ללוחמת החי"ר), לוחמה בשטח בנוי, לוחמה בשטח סבוך, וכן אימוני הסוואה, שדאות, מטווחים ואימוני נשק שונים, כושר גופני ועוד.
 

מסלול חיילי החי"ר
מסלול חיילי החי"ר אורך כשנה, שבסופה נחשבים החיילים ללוחמים מן המניין בחטיבה אליה הם שייכים, ומשם עוברים לפלוגות הבוגרות יותר של הגדודים השונים בחטיבה (פלוגה מסייעת ורובאית) או עוברים לפיקוד והדרכה בבא"ח (בסיס האימון החטיבתי) או בפלוגות הבוגרות יותר. המתאימים יוצאים לקורס מ"כים וקצינים. היציאה לפיקוד מתאפשרת למוכשרים ולבעלי מוטיבציה גבוהה מכלל הלוחמים. מסלולי פיתוח הקצונה בחיל רבים ומגוונים ומאפשרים מיצוי אישי גבוה הן בתפקידי לחימה והן בתפקידי הדרכה ומטה.

יש אתגר רב בלהיות חייל חי"ר
מדובר באתגר לא פשוט. השירות הצבאי בונה את הלוחם כאדם בעל ערכים גבוהים ובעל יכולות אישיות התורמות לו גם בעולם שאחרי הצבא. לוחם ששירת בצה"ל שלוש שנים כלוחם חי"ר, יידע להתמודד לאחר שחרורו בקלות רבה יותר עם כל אתגר שיעמוד בפניו. ערכי הלחימה והמיומנות החברתית אשר רוכש לוחם החי"ר במהלך שירותו, מסייעים לו לבנות את עצמו כאזרח נאמן וכאדם התורם רבות לחברה הישראלית ולביטחונה של מדינת ישראל הן במהלך השירות הצבאי והן לאחריו.
 

בסיס ההדרכה המרכזי
בסיס ההדרכה המרכזי של חיל הרגלים, הוא בית הספר למפקדי כיתות ומקצועות חיל הרגלים (ביסלמ"ח), שמכשיר מ"כים וסמלי מחלקות של כל יחידות חיל הרגלים של צה"ל, ואחראי על הכשרת לוחמי חטיבות החי"ר במקצועות המסייעים, מקצועות הרתק הפלוגתי, מקצועות הנשק המחלקתי, מקצועות נהיגת הרכב כבד ונושא גייסות של החי"ר. בית הספר נקרא "מחנה צור" ע"ש הרמטכ"ל השישי רא"ל צבי צור ז"ל, ומחולק לשלושה בסיסים הממוקמים זה לצד זה בנגב.
עשרות קורסים מרתקים מועברים בבסיס זה. קורסים פיקודיים- קורס מ"כים חי"ר, קורס מ"כים מבצעיות, קורס סמ"ב (סמל בכיר), קורס מ"כים ייעודיות, קורס מכ"ים חי"ר גדס"ר, הכנה לקק"צ מעוז, הכנה לקק"צ להב, ועוד. קורסים מקצועיים- קורס אכזרית, תע"מ פלמ"ס, קורסי סיור, קורסי מרגמות, קורסי גיל, קמ"פ מסייעת, קמ"ד חי"ר, קמ"ד מקצועות, קורס מפעילי נט"ר ומקצועות, קמ"ד שדאות, הכנה לעולים, קורס מש"קי קשר, אימוני מחלקות קשר, קורס קשרי חי"ר, השתלמות קציני קשר גדודים, קורס קטלנית, קורס קשת ועוד.
 

לחיל הרגלים מאפיינים ייחודיים רבים
• חיל הרגלים הוא חיל מתמרן רב יכולות המשמש כמערך לוחם מרכזי בזרוע היבשה.
• החי"ר כיום הוא הגורם הדומיננטי בביצוע משימותיו של צה"ל ופועל במצבי לחימה משתנים ובשטחים מורכבים שאינם מאפשרים תנועת כלי רכב (עירוני, הררי, סלעי, סבוך).
• הלוחמים מאורגנים מצוידים וחמושים כך שיוכלו לפעול בשעת הצורך ללא תלות בחילות האחרים.
• לוחם החי"ר נדרש להפעיל כלי נשק רבים, וביניהם כלי נשק מדויקים לטווחים שונים, המאפשרים לו פעולה עצמאית לאורך זמן. מדובר בפק"לי חי"ר, פק"לי לחימה מגוונים- החל מכלי נשק שונים כמטול, RPG וטיל לאו- דרך קשר מ"מ, נהג נגמ"ש, מפעיל GPS, מפקד חוליה ועוד.
• החי"ר מבוסס על יכולת אישית גבוהה של לוחמיו מכיוון שביסודו הוא חיל של מגע קרוב, הנלחם תוך כדי תנועה ואש.
• חיל הרגלים כשמו כן הוא- חיילים הנעים על רגליהם, לכן מוטיב הכושר הגופני חשוב מאוד לחיילים אלו שנעים ברגל לאורך ק"מ רבים ונושאים לא פעם תיקים כבדים עם ציוד רב.
 

שירות בנות בחיל הרגלים
בחטיבות החי"ר הלוחמות משרתות נשים רבות בתפקידים חשובים ומשמעותיים בתחום הלחימה, ההדרכה ומתן שירותים מגוונים לכוחות הלוחמים. בנוסף, משרתות חיילות וקצינות רבות בתפקידים תומכי הלחימה. שיבוץ הנשים לחטיבות מתבצע על ידי זרוע היבשה ו'מיטב' לאחר הטירונות וההכשרה המקצועית. החטיבות אינן בוחרת או משפיעות על שיבוץ הבנות המגיעות אליהן. על החיילות חובת הבקשה לשיבוץ בזרוע היבשה מסגל המדריכים וקציני המיון אם ברצונן להצטרף לשורותיה.
מסלולי הבנות הלוחמות מתחיל בגיבוש מיוחד שעוברות הבנות בכיתה י"ב. גם מדריכות החילות הלוחמים עוברות גיבוש לפני הגיוס.
 

תפקידים מרכזיים לבנות בחיל הרגלים
לוחמת בגדוד קרקל - ראו הרחבה באגף התוכן באתרנו על גדוד קרקל.
מדריכת חי"ר - התפקיד כולל הדרכה מקצועית של לוחמי חיל הרגלים במקצועות שונים: טילים נגד טנקים, נהיגת נגמ"ש (רכב ממוגן), נהיגת אכזרית (רכב ממוגן), מדריכות קליעה, צלפים וכו'. ההכשרה אורכת כחודשיים, בסיומם משובצות בוגרות הקורס להכשרות המשך מקצועיות. השיבוץ הוא בבסיסי אימון חטיבתיים (בא"ח) ובסיסי אימון פיקודיים (בא"פ). הקבלה לתפקיד כוללת איתור קדם צבאי, וגיבוש.
מדריכת כושר קרבי - המדריכה מקדמת את נושא האימון הגופני ביחידה, תוך העברת אימוני כושר גופני, הרצאות עיוניות בנושאי תזונה, תורת האימון ושיטות שונות לשימור ושיפור הכושר הגופני. בנוסף, ארגון ימי ספורט וטורנירים. לבעלות רקע מתאים באומניות לחימה, קיימת אפשרות לבחירת מסלול התמחות כמדריכת קרב מגע הכולל הכשרה משולבת של 17 שבועות. ההכשרה נמשכת 11 שבועות, והשיבוץ במגוון בסיסי חיל הרגלים בארץ. תנאי הקבלה כוללים איתור קדם צבאי, ומיון חובה. ביום פתיחת הקורס מתקיים בוחן כשירות נוסף.
מקפלת מצנחים - התפקיד כולל אריזת מגוון מצנחים אישיים וחופשיים לצניחות בקורסי צניחה, וכן לביצוע צניחות שוטפות של המערך המוצנח. בנוסף, עוסקת המאחזקת באריזה ובטיפול במצנחי אספקה שונים לתרגילים ואימונים. בשל חשיבות העבודה היא מתבצעת באופן פיזי ולא על-ידי מכונות. למתאימות תיתכן אפשרות לביצוע קורס צניחה. ההכשרה אורכת כחודש, והשיבוץ- בבית הספר לצניחה במרכז הארץ.
 

קישור לאמצעי הלחימה המופעלים בידי חיילי החי"ר (חיל הרגלים)

קישור לסיכות ולסמלים הנהוגים בקרב חיילי חיל הרגלים (חי"ר)

 

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
דנה שיר  - מדריכת קליעה 19-02-2016 16:02:34
שלום, האם בחודש מרץ 2016 אמור להיפתח קורס מדריכות קליעה?
אשמח לתשובה.
תודה, דנה
yehida_yael 26-01-2016 16:58:52
שלום גיל,
רק אם תשיגי אישור חריג פרופיל לתפקיד.
גיל אופיר  - הדרכת חיר 25-01-2016 17:54:47
שלום, הפרופיל שלי כרגע הוא 64 בגלל המשקל שלי אחרי שהעלתי אותו מ45.
עוד לא קיבלתי מנילה אבל הנתונים שלי מתאימים חוץ מהפרופיל. האם יש סיכוי שאוכל לקבל את התפקיד להיות מדריכת חיר?
yehida_yael 13-01-2016 13:54:17
שלום גל,
מרגע שסימנת את זה במנילה בעדיפות הכי גבוהה, הכל תלוי בצרכי צבא. יש ביקוש רב לתפקיד זה.
גל 12-01-2016 16:37:10
שלום,
אם קיבלתי במנילה מדריכת יח״ש ודירגתי את זה הכי גבוה מכל הדברים במנילה יש סיכוי גבוה שאקבל את זה למרות הקושי הכללי להיכנס לתפקיד ?
53 קבא
60 דפר
97 פרופיל
yehida_yael 03-01-2016 13:25:02
שלום שירז,
פעם, לפני שהיה קיים יום המא"ה היה צורך בקב"א 52 ומעלה. כיום, אפשר גם עם נתונים הרבה יותר נמוכים. האם קיבלת מנילה? ואם כן האם קיבלת תפקיד זה?
שירז  - הדרכת חיר 03-01-2016 13:22:27
יש לי קבא 51 דפר 50 פרופיל 97
אני ממש רוצה להיוץ מדריכת חיר (משקית צלפים)
אני מדריכה בנוער העובד והלומד, יש לי ביטחון בעמידה מול קהל וניסיון בהדרכה
אבל הנתונים שלי לא מספיקים בשביל להיות מדריכת חיר כי זה מקבא 52 ומעלה

מה אני יכולה לעשות כדיי לקבל את התפקיד הזה? חוץ מלהתקשר למיטב לשלוח להם פקסים ולהציק להם מה עוד אני צריכה לעשות?
חוץ מלמיטב למי עוד כדיי לי לפנות?
yehida_yael 22-12-2015 14:18:42
שלום פז,
האם קיבלת את התפקיד במנילה?
פז כהן  - מדריכת חי"ר 20-12-2015 19:28:20
שלום, אני אמורה להתגייס כרגע בפברואר ואני מעוניינת מאוד להיות מדריכת חי"ר.
yehida_yael 20-12-2015 13:09:22
שלום בר,
התשובה היא כן.
בר  - נתונים 19-12-2015 15:04:04
אני מעוניינת להיות מדריכת צלפים.
הקבא שלי 51
הדפר 50
והפרופיל 97
האם הנתונים שלי מספיקים לתפקיד?
מארק  - לari12369 26-11-2015 20:40:25
עניתה לעצמך. אתה בן יחיד מה שאומר קיבלת מנילה של בן יחיד (לא קרבי).
בשביל לקבל מנילה קרבית יש לותר על הבן יחיד (הסכמה מההורים) ובכך תקבל מנילה קרבית.

בכללי הנתונים שלך גם די נמוכים מה שקשה לי להאמין שתתקבל ליחידה כזאת
yehida_yael 19-11-2015 16:12:17
שלום,
איזה תפקידים קיבלת במנילה?
ari12369  - רוצה להתגייס לכפיר ללא מנילה 18-11-2015 20:51:35
שלום, רציתי לדעת למה לא קיבלתי את חטיבות החי''ר במנילה שלי למרות שאני פרופיל 97, חשבתי על זה ואולי בגלל שהדפ''ר שלי 30 הקב''א 47 ואני בן יחיד, אז התקשרתי למיטב ואמרו לי שהשאלון שקיבלתי הוא לפי הנתונים שלי ולא הבנתי את זה כי הפרופיל שלי הוא קרבי ואמרו שאין מה לעשות.
אז ככה אני רוצה להתגייס לכפיר לא משנה מה אז עם מי אני צריך לדבר ומה לעשות??
Gabriel98  - קבלת זימונים 05-06-2015 08:27:39
הנתונים שלי הם:
שם:גבריאל זגדון
דפר-40
קבא-53
פרופיל 97
דואל:gabriel_zagdon@walla.com
פאלפון-0526074757
רציתי לקבל זימונים ליחידות חייל הרגליים כדי ללמוד עליהם.
בר טורן  - מדריכת חי״ר 01-06-2015 21:36:47
שלום רב,
מסיימת שנת שרות במבואות עירון מעוניינת בשרות משמעותי, מדריכת חי״ר.
אוראל  - אני שלחתי הודעה מקודם ואף אחד לא ענה לי אשמח אם תע 20-04-2015 10:00:29
אני עם קבא 47 פרופיל 97 החלום שלי לשרת בחטיבת גולני אני גם בן של לוחם שהיה בחטיבת גולני בגדוד 13 ואני גם מאוד רוצה לשרת בחטיבת גולני בכל הגדודים
צליל  - מדריכת חיר 15-04-2015 11:06:28
מישהיא מישהיא יודעת מתי יש גיוס של מדריכות חיר?
אוראל  - האם אוכל להתקבל להיות לוחם 28-12-2014 14:20:15
היי אני אוראל בעל פרופיל 97 וקבא 47 ואני רוצה להיות לוחם האם זה טוב כדי להיות לוחם קרבי
נטלי רסקין  - התמינות 24-10-2014 13:40:54
שלום, כיצד ניתן לקבל זימון למיונים של מדריכות חיר וכושר קרבי ?
ומתי יתקיימו המיונים השנה ?
הקבא שלי 53 דפר 60 ופרופיל 97
יום המאה שלי ביום חמישי הקרוב ה 30.10 האם אספיק למיונים ?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
רשימת ציוד לטירונות קרבית
תמונה
צו ראשון
תמונה
הכל על גיוס כלל צה"לי
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 1
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר