Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
חיל התותחנים YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

  אינדקס
 יחידת מיתר (לשעבר מורן)   יחידת מנתץ MLRS
 

 

חיל התותחנים
חיל התותחנים הוא חיל רב עוצמה בצה"ל, המשתייך לחילות השדה וכפוף למז"י- מפקדת זרוע היבשה. החייל נקרא גם 'עמוד האש ההולך לפני המחנה' על שום עוצמת האש שלו, ש- 'מנקה' שטח לפני הכוחות המסתערים, מסייע לשאר הכוחות הלוחמים על ידי הפעלת עוצמת אש חזקה תוך זמן קצר והשמדת מטרות בשדה המערכה היבשתי.
 

לחיל משימות שונות ומגוונות ובשנים האחרונות הוא נמצא בתנופת שינוי ושדרוג- בכלי נשק שונים ורבים, ביחידות שונות שהצטרפו אליו ממערכים אחרים, ובאופן כללי- בפעילות מרתקת. חיל התותחנים מפעיל מספר מערכות נשק בעלי עוצמה רבה שמטרתם השמדת כוחות אויב מרחוק, בצורה מדויקת ובעלת כוח רב, נתינת סיוע לכוחות לוחמים אחרים ועוד.

הטווח ועוצמות הירי של חיל התותחנים עולים בהדרגה, והדיוק בו כלי נשק של חיל התותחנים יכול לפגוע במטרה שנמצאת עשרות ק"מ מגבולות המדינה- מדהימים. החיל מכיל מספר מערכי נשק מתוחכמים ושונים, ואיכות כוח האדם המגיעה לחיל נמצאת בעלייה- מערכות מתוחכמות יותר מצריכות כוח אדם איכותי.
 

ההיסטוריה של חיל התותחנים
חיל התותחנים הוא מהחילות הוותיקים של צה"ל, והוקם מייד עם הכרזת המדינה, בשנת 1948. החיל בראשית דרכו חלש על תותחי שדה שהיו אז בנמצא בידי המחתרות. לוחמי החייל הראשונים היו עולים חדשים ששירתו בצבאות שונים ברחבי העולם, וצברו ניסיון בתחום התותחנות.
עם הקמת החייל יצא לחו"ל קצין רכש של החייל, ורכש בשוויץ ובצרפת כמה עשרות תותח נ"מ בקוטר 20 מ"מ, תותחים רגילים בקוטר 65 מ"מ, תותחים בקוטר 105 מ"מ ומספר תותחים בקוטר 4.5 אינץ' לחיל הים.
מדובר ב- 'ערב רב' של תותחים, קטרי פעולה, טווחים ואפשרויות להרכבה ופעילות, וחיילי החייל הראשונים נאלצו לשלוט ולהפעיל את שלל האמצעים הללו.

פעילות חיל התותחנים
חיילי החייל לקחו חלק בכל מלחמות ישראל מאז הקמת המדינה ועד היום. במלחמת ההתשה סיפקו התותחנים אש לסיוע הכוחות הלוחמים על גדות תעלת סואץ.
במלחמת יום כיפור סיפקו התותחנים מחסה באש לחיילים הלכודים במוצבים ברמת הגולן ובזירת הדרום- קציני הטיווח של חיל התותחנים הסתוו בקדמת זירת הקרבות, וטיווחו אש מדויקת.
במלחמת לבנון הראשונה (מבצע שלום הגליל) סיפקו חיילי התותחנים אש מדויקת ואש לסיוע לכוחות צה"ל שפרצו מ- 3 כיוונים לדרום לבנון.
 

חיל התותחנים פועל בכל זירה, בין אם בכוננות ובין אם בפעילות מבצעית שוטפת- בגזרת לבנון, סוריה, רצועת עזה ועוד. חיילי התותחנים מבצעים בנוסף פעילות בט"ש באיו"ש ובגבולות, בדומה לחיילי החי"ר.
מבחינת יציאות הביתה (נושא בוער עד מאוד...) מדובר בגדול- ביציאות של פעם בשבועיים בקורסים והכשרות, ובעת פעילות מבצעית (קו / אימון)- אין יציאות ברורות, תלוי באופי הפעילות, כוננות ועוד.

מסלול לוחם בחיל התותחנים
חייל חיל התותחנים עוברים הכשרה בסיסית בבסיס הטירונות של החיל בשיבטה, ונקרא גם ביסל"ת (בית ספר לתותחנות שדה).
ההכשרה הבסיסית נמשכת כחודשיים, שם עוברים החיילים תכני לוחמה של החייל ומוכשרים במהלכה לרובאי 03. לאחר מכן ממשיכים במסלול ההכשרה על פי מספר מסלולים, שמשכם נע בין חודש וחצי לחודשיים:

גדודי התותחנים הסדירים- חיילי גדודי התותחנים עוברים הכשרה על התומ"ת (תותח מתנייע), כלי נשק היורה פגזים למרחק עשרות ק"מ, בקוטר של 155 מ"מ. זהו כלי הלוחמה המרכזי של חיל התותחנים.

מפעיל מערכות תקשוב- חיילים המתמקצעים בהפעלת מערכת פיקוד וירי הכוללת גם מערכות קשר ותקשורת. מערכות הפיקוד אחראיות על ניהול הירי הארטילרי של סוללת תותחים שלמה, כולל הפריסה של התומ"תים השונים בשטח.
 

מזל"טים (רוכב שמיים)- בתקופה האחרונה הוכפפו מספר יחידות מזל"טים (מטוס זעיר ללא טייס) תחת חיל התותחנים. המרכזי שבהם הוא 'רוכב שמיים', מזל"ט איסוף שמלווה את החיילים מלמעלה, מעביר מידע בדיוק רב ומספר מודיעין בזמן אמת. יש מיונים ספציפיים ליחידה זו.

איכון- חיילי חיל התותחנים שמפעילים מערכות בשם 'נורית' ור"ז(רב זרועי)- מערכות שתפקידן לזהות ירי אויב, לאתר בדיוק רב את מיקומו, ולהכווין אש לנקודה.

מטאורולוגיה- מכיוון שפגזי חיל התותחנים עוברים מרחק רב באוויר, בגובה רב, הם מושפעים מנתונים מטאורולוגיים רבים- לחות, רוחות, טמפרטורה ועוד. החיילים האמונים על תחום זה, מודדים ומקבלים את נתוני מזג האוויר המדויקים- ומעבירים אותם לחיילים הלוחמים.

יחידת מנתץ (MLRS)- יחידה מיוחדת בחיל התותחנים המפעילה מערכת שיגור ארטילרית מתוחכמת. פרק נרחב על היחידה באגף התוכן באתרנו. התפקיד ביחידה פתוח לבנים ולבנות כאחד.

יחידת מיתר- יחידה מיוחדת ומסווגת בחיל התותחנים המפעילה מערכת טכנולוגית ייחודית. פרק נרחב על היחידה באגף התוכן באתרנו.
 

לאחר ההכשרה של חיילי התותחנים, ומעבר קו ואימון (שמשך כל אחד מהם הוא 4 חודשים לערך), יוצאים המתאימים לפיקוד- קורס מפקדים שמתבצע בבסיס שיבטה ואורכו 3 חודשים. עם סיום הקורס, מקבלים המפקדים את דרגת הסמל, והמתאימים לפיקוד מעבר לכך- ימשיכו לקורס קציני יבשה (3 חודשים) והשלמה חיילית לחיל התותחנים (4 חודשים)- שלב הנקרא "יסוד" שלאחריו- יוסמכו בתור קצינים במערך חיל התותחנים בצה"ל.

בנות בחיל התותחנים
חיל התותחנים הוא מהחילות הראשונים בצה"ל שפתח את שעריו לשירות של בנות המין היפה.
הלוחמות משתלבות בחיל התותחנים בשלל תפקידים- מערכות ירי, קשר, איתור אויב, ומערכות טכנולוגיות רבות אחרות. הבנות מהוות לוחמות לכל דבר ועניין בחיל התותחנים.

על מנת להגיע לחיל התותחנים, יש להביע רצון גבוה לקבל יום מיונים ללוחמה, להיות עם פרופיל רפואי של 72 לפחות, ולעבור את יום המיון ללוחמה ומבחני התאמה.
 

פרופיל רפואי
על מנת להגיע לחיל התותחנים נדרש פרופיל של 72 לפחות. מכיוון שלא מדובר בחיל בו החיילים מסתערים לעבר האויב (כמו חיילי החי"ר לדוגמה) יש בו מקום לבעלי פרופיל נמוך יותר, אך בעיות גב עלולות לפסול- בשל הצורך בנשיאת הפגזים הכבדים של התומ"תים.
לעומת זאת, ליחידת מיתר (מורן) יש צורך בפרופילי מינימאלי של 82.

לבוש
כומתת תותחנים, נעלים שחורות, סיכת לוחם.

חתימת חודשי קבע נוספים
לא נדרשת.
 
 
מאמר מפורט על המסלול בחיל התותחנים
קישור לסרטון של תומ"ת יורה באימון
קישור לסרטון על פעילות התותחנים במלחמת לבנון השנייה
 
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
סימה בן אדרת 10-04-2016 11:06:48
אמא לחייל שהתגייס לתותחנים. היחס שלכם פשוט חיילים פשוט זוועה. אין עם מי לדבר כולם הפכו לאלוהים ואי אפשר לדבר איתם
yehida_yael 01-03-2016 15:44:52
שלום אושרית,
אין מיונים לתפקיד. הנתונים שלך מתאימים. לפני העתודה, קיבלת במנילה את התפקיד הזה?
yehida_yael 01-03-2016 15:44:10
שלום ימית,
אם סימנת את התפקיד במנילה בעדיפות הכי גבוהה וגם שלחת פקסים למיטב בעניין, כל שנותר לך הוא לחכות לשיבוץ ולקוות.
ימית סימן טוב  - גיבוש מורן 29-02-2016 22:14:05
כן, קיבלתי את התפקיד במנילה.
שלחתי פקס ומייל לגבי בקשה שאני רוצה את התפקיד אך לא קיבלתי תשובה חזרה:
admin  - מדריכת תותחנים- מנתץ 29-02-2016 12:30:11
שלום שמי אושרית. רציתי לדעת לגביי המיונים של מדריכות מנתץ. אני כרגע בעתודה אבל מעוניינת ךפרוש ולעבור לתפקיד זה ורציתי לדעת איך אוכל לעשות זאת. ואם יש לי קבא 50 ופרופיל 72 ובעיות גב קלות אני אוכל לקבל תפקיד הדרכתי בתותחנים?
yehida_yael 28-02-2016 17:49:24
שלום ימית,
האם קיבלת את התפקיד במנילה?
ימית סימן טוב  - גיבוש מורן 27-02-2016 23:02:40
אני רוצה לקבל תפקיד בתור מדריכת מורן, שלחתי פקס ומייל למיטב ולא קיבלתי מענה, עפ״י הנתונים הומנילה יש לי את האפשרות להתקבל. מה באפשרותי לעשות?
yehida_yael 22-02-2016 16:43:00
שלום חני,
לא יוצאים עם נשק.
חני כץ  - מדריכת מורן 22-02-2016 14:51:38
אוקיי, תודה רבה!
וגם היום הן יוצאות הביתה עם נשק? זה עדיין ככה?
yehida_yael 18-02-2016 16:48:53
שלום חני,
רוב התפקיד הוא הדרכה וזה מה שאת עושה בפועל ביום יום.
חני כץ  - מדריכת מורן 18-02-2016 00:42:25
שלום, שמי חני, אשמח לדעת על המסלול של מדריכות מורן. ידוע לי שהן מדריכות על כלי נשק וכו׳ אך השאלה שלי זה מה הן עושות מעבר? רק הדרכה?
אחותי הייתה בתפקיד וזכור לי שהיא הייתה חוזרת הביתה עם נשק, ככה זה גם היום
yehida_yael 05-02-2016 17:11:06
שלום נועה,
התפקידים הייעודים לבנות בחיל הם לוחמות ומדריכות, שאלה תפקידים שעקב פרופיל לא תוכלי להיות בהם. שאר התפקידים בתותחנים לבנות הם תפקידים שמגיעים אליהם רק לאחר קורס. לדוגמא, מש"קית ת"ש, מש,קית שלישות וכו'- רק אחרי הקורס את יודעת באיזו יחידה את.
נועה שחר  - תפקידים ביחידה 05-02-2016 14:30:06
שלום יעל
יש לי פרופיל 64 ( בגלל שהמשקל שלי הוא 45 קג. זה לא בגלל הפרעת אכילה אלא זה פשוט מה שמתאים ל BMI ובכל זאת משקל יחסית קטן ומורידים על פחות מ 50 קג) והייתי רוצה לדעת אם יש תפקידים בחיל התותחנים שיכולים להתאים לפרופיל הזה. קראתי בעמוד שלפעמים מקבלים בעלי פרופיל נמוך מ 72 והייתי רוצה לדעת אילו תפקידים יכולים להפתח בפניי
yehida_yael 02-02-2016 16:29:43
שלום יפית,
מהי הבעיה?
יפית סגל  - בעיה קשה ואין מעננ 01-02-2016 17:42:39
אני מבקשת שמחשהו יתן לי מיענה מהיחידה
תותחנים קצינת תש מישהו תודה
yehida_yael 29-10-2015 16:04:01
תדבר עם קצין המיון בבקו"ם
ערן  - זיק 29-10-2015 12:30:30
כן
yehida_yael 29-10-2015 11:49:00
שלום ערן,
כרגע אתה ממתין לשיבוץ אחרי נפילה מהקורס?
ערן  - זיק 29-10-2015 11:46:20
שלום יעל,
אני יוצא קורס טיס ומעוניין להגיע לזיק,
למי ניתן לפנות בחיל כדי שיזמנו אותי?
תודה
yehida_yael 25-10-2015 08:47:12
שלום יוחנן,
לא ניתן לפרסם מספר זה על גבי האינטרנט.
למה אתה צריך פגישה איתו?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
קבוצות ההכנה לצה"ל
תמונה
שיפור יכולות הגוף
תמונה
איך להתכונן לבוחן הבר אור
תמונה
מיון להדרכת יחידות שדה בנות
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר