חיפוש

סובלים מקשקשים? כך תוכלו לטפל בהם

קשקשים בשיער

קשקשים בשיער זו תופעה שכיחה אך כזו שיכולה לגרום לתסכול רב לסובלים ממנה. זה נראה כמו מעין שלג. העניין הוא שכ-50% מהאוכלוסייה יסבלו מהתופעה בשלב כזה או אחר של חייהם. כלומר, אתם ממש לא לבד. בפסקאות הקרובות נבחן את הסוגיות המרכזיות הקשורות בתופעה זו.

למה זה קורה?

השאלה המסקרנת ביותר היא איך נוצרים קשקשים בשיער? ובכן, אין לכך ממש תשובה טובה. לרופאים ולמדע אין תשובה מדוע זה נגרם ומה הסיבה המרכזית להיווצרותה. עם זאת, הצליחו להבחין כי מי שסובלים מקשקשים סובלים גם מבעיה מסוימת בבנייה של העור. כלומר, היכולת של מי שסובלים מקשקשים לחדש את העור שלהם (ובכלל זה את העור שבקרקפת) היא מוגבלת. שנית, מובן כיום כי מי שסובלים מקשקשים סובלים משכבה גדולה יותר של פטריות על פני השכבה החיצונית של העור.

איך זה בא לידי ביטוי?

הביטוי הבולט ביותר של קשקשים הוא מעין "שלג" הנושר מהשיער כל העת. אפשר לראות את זה על הידיים כשמעבירים יד בשיער או שהוא נושר על הכתפיים. בכל מקרה, זה גורם לתסכול רב לסובלים מכך.

איך ניתן לפתור?

ובכן, זוהי שאלת השאלות. מכיוון שהגורמים לא ממש ידועים, כך גם דרכי הפתרון לא ממש ידועות. עם זאת, ישנם תכשירים וטיפולים שהוכח שיש להם יכולת לסייע בכך. ראשית, עיסוי הקרקפת בחומרי מתאימים. הוכח כי שימוש בשמן רוזמרין או בתמצית סרפד מסייעים להפחתה משמעותית בקשקשים בשיער. ככל הנראה העיסוי יחד עם החומרים הללו מוביל להזרמת הדם לקרקפת, להפחתת הפרשת החלב מבלוטות החלב בקרקפת. אפשרות אחרת נוגעת לתזונה. אפשרות אחת היא לשתות חליטת סרפד. גם שתייה של חליטת הסרפד מסייעת בהמרצת מחזור הדם והפחתת השומניות של הקרקפת. מעבר לכך, גם שינוי של המזון אותו אנחנו צורכים עשויה להיות בעלת השפעה רבה. הוכח כי צריכה של מזונות בעלי מנות גבוהות של בטא קרוטן או ויטמין B מסייעות מאוד להפחתת קשקשים.

תכשירים חיצוניים

מעבר לכל אותם תכשירים ושיטות טבעיות, יש אפשרות לשימוש בחומרים כימיים. הפשוט והברור לכל הוא שימוש בשמפו למניעת קשקשים. שמפו למניעת קשקשים מכילים חומרים אנטי פטרייתיים אשר מהווים גורם להיווצרות הקשקשים. בנוסף, ישנם שמפו המכילים חומרים טבעיים בעלי תכונות אנטי פטרייתיות דוגמת לימון או שמן עץ התה. כמובן, אין הכרח להשתמש בחומרים הטבעיים הללו רק באמצעות שמפו ייעודי. ישנה אפשרות לקחת לימון סחוט ולעשות באמצעותו בעדינות את הקרקפת. האפקט האנטי פטרייתי ואנטי דלקתי שלו ניכר במהירות. כמו כן, גם מריחה עדינה של חומץ על הקרקפת עשויה לסייע למניעת אותה שכבה פטרייתית. עם זאת, החומץ צריך להיות מיוצר באופן טבעי, בבית, ולא חומץ קנוי לשימוש כללי.

הקפידו על טיפול מתמיד

המפתח לטיפול נכון בקשקשים הוא להתמיד בטיפול המתאים ללא הפסקה. כך לדוגמא סירוק יום יומי של השיער הוא עניין אשר עשוי לגרום להיווצרות קשקשים. בנוסף, חפיפה מועטה מדי היא גם סיבה העשויה לגרום להיווצרות של קשקשים. ניקוי השיער מסייע לניקוי אותה שכבה פטרייתית המובילה להיווצרות הקשקשים.

לסיכום, המפתח הוא טיפול מונע

סיכומו של דבר, הטיפול בקשקשים איננו משימה קלה. המפתח הוא במניעת ההיווצרות שלהם. כמובן, לא תמיד יש אפשרות לנטרל את היווצרותם במאה אחוז. חפיפה תכופה, הימנעות מסירוק יום יומי, הימנעות ממתח נפשי הם המפתח למניעה. בשעה שזה כבר קרה נכון יהיה לנקוט בשילוב של אמצעי הטיפול – שנו את התזונה שלכם והשתמשו הן בתכשירים טבעיים והן תכשירים כימיים לטיפול בבעיה.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות