חיפוש

לא רוצים הנחות! מתנדבים עם תסמונת דאון לצה"ל

לא מעט בחורים ובחורות צעירים שיש להם פטור משירות צבאי בוחרים שכן להתגייס. מדובר בתפיסה חברתית שמעריכה את הגוף הצבאי ושמבקשת לקחת בו חלק, ועל כן ראוי לדעת שגם אם הפרופיל שנקבע הוא 21, עדיין ניתן לקחת חלק בשירות המדינה, אם כי הפעם לא מתוך הכרח, אלא מתוך בחירה. כאן נעצור לבחון כיצד מתנדבים עם תסמונת דאון לוקחים חלק מהותי בתרומה למדינה, ואף מה רצוי לדעת בנושא.

המשמעות של תסמונת דאון

תסמונת דאון היא תסמונת גנטית שמאופיינת במגבלה גופנית והתפתחותית. הבעיה נגרמת בשל מצב לא תקין של חלוקת הכרומוזומים – באתר איך גדלת תוכלו לקרוא על תסמונת דאון ולקבל מידע מקיף בנושא. נכון להיום ניתן לסייע לאנשים וילדים שסובלים מכך, כלומר באמצעות השקעה ניתן לתמוך באיכות ובאורך החיים, אם כי בכול מקרה יש צורך להעניק תמיכה שוטפת. פה נציין שאדם בוגר שסובל מכך עשוי לתפקד בכוחות עצמו ואף ליהנות מרמת חיים סבירה, ועל כן אם משתייכים לאותם מקרים יחסית קלים, טוב לדעת שבין היתר ניתן לתרום למדינה – לשרת בצבא.

למרות הפטור בוחרים להתנדב

חשוב לדעת שאומנם פרופיל 21 מונע שירות חובה, אך בזכות "מדיניות מאפשרת" ניתן להתגייס, גם אם לוקים בתסמונת, כך ששני הצדדים יוצאים מורווחים (המתגייסים והמדינה). חיילים מתנדבים מחזיקים בסך החובות כשאר החיילים, אך כמובן בהתאם לשורה של מגבלות ורגישות. עם זאת, בכול הנוגע למתנדבים יש מספר משתנים שרצוי לקחת בחשבון. מכאן שאם גם אתם מבקשים לברר לגבי התנדבות לצבא, מוזמנים לעבור על הדגשים הבאים.

 

 

מעבר מפרופיל 21 לפרופיל 25

ניתן להתנדב על גיל 24 ויש ללוות את סך תהליך הגיוס במספר מסמכים. כמו כן, בין היתר הבקשה תיבדק על ידי גופים רפואיים, כאשר לעיתים יידרש לעבור ועדה רפואית במדור מיון. בהנחה שעוברים את הוועדה כראוי, ניתן להשיג את הפרופיל הרצוי – פרופיל 25. פרופיל זה קובע כשירות לשרת בצבא.

דגשים חשובים

מבקשים לדעת היכן ניתן לשרת עם תסמונת דאון? ובכל כל הליך שיבוץ שמיועד למתנדבים נועד להבין מהן ההעדפות ובמקביל מהן היכולות. בהתאם לסך המסקנות יוחלט עד כמה והיכן ניתן לתרום. עוד ראוי לדעת שהתפקיד ייקבע ביום שיבוץ ייעודי למתנדבים, או לחלופין באופן פרטני (במיוחד אם יום מיון מסוים חלף). מה עוד רצוי לדעת? שבאופן כללי צו הגיוס נשלח בהתאם לשנתון הגיוס ועם קבלת פרופיל 25. עם זאת, אם בנוסף לכל גם עושים שנת שירות (או חוברים לישיבה/מכינה), טוב לדעת שניתן לדחות את מועד הגיוס. מה קורה אם עד למועד השירות חלה החרפה במצב? מועד הגיוס נדחה, ואם נדרשים להגיש מסמכים בנושא, הכרחי לוודא שהם נשלחים בזמן, טרם נותרים שבועיים למועד הגיוס. מדוע? פשוט כי לאחר מכן הם לא ייבחנו.

תקופת השירות

כאשר מדובר במתנדבים שיש להם תסמונת דאון, מדובר במתנדבים בעלי פטור רפואי (לעומת פטור נפשי). במקרה זה מחויבים בשירות במשך כשנתיים. עוד ראוי לדעת שבמעמד הגיוס מקבלים תעודת מתנדב בה ניתן להתגאות ואף שאותה יש לשמור כראוי, וזאת כיוון שהיא מכילה את המגבלות הרפואיות, ואם היא תאבד, לא תונפק חדשה במקומה. מה באשר לטירונות? לרוב מדובר ב5 ימי עיון, כאשר ניתן להשיג לינה ביתית. לסיכום נציין שאלו שבוחרים להתגייס צרכים לחוש גאווה, ובמקביל הצבא בא לקראתם ככול יכולתו. מבקשים פרטים נוספים? בדיוק עבור כך קיימות עמותות מלוות, כגון חיבורים, גוונים, אקים, גדולים במדים וכדומה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות