חיפוש

מתלבטים מה ללמוד לאחר השחרור? המקצועות החמים ביותר בתחום ההייטק

עולם ההייטק עשיר מאוד באפשרויות וכידוע, השכר בו גבוה והתנאים טובים. לכן, הוא "קורץ" לחיילים רבים, אשר כבר במהלך השרות ואולי עוד לפניו, מתכננים קריירה בתחום זה. אחת השאלות החשובות שהם יצטרכו לענות לעצמם לגביה בכדי להשיג זאת, היא מה בדיוק ללמוד אחרי השחרור? זאת, מאחר שיש מגוון רחב של מקצועות בהייטק. אלה כמה דוגמאות בולטות, למקצועות "חמים" במיוחד בעולם זה:

מהנדסי C++ / C

שפת C ושפת C++ (שהושפעה ממנה), הן בין הבולטות ביותר בתחום שפות פיתוח התוכנה, מזה שנים רבות. בחירה בשפות אלה, היא כמעט תמיד בחירה טובה. גם מבחינת המשכורות לא תצטרכו לדאוג – למשל, שכר של מהנדסי C++ / C מתחיל ב- 13,000 שקלים בערך. אלה שפות שנמצאות בשימוש בתחומים רבים מאוד, דבר שמתבטא במגוון המשרות הרחב. באופן מיוחד, בולטת הפופולאריות המתמשכת – עוד משנות השבעים (לגבי שפת C)! כך שנראה שאלה הן שפות "עם עתיד".

מקצועות פיתוח נוספים

התמחות בשפות נוספות, אולי לצד C ואולי בפני עצמן. כמובן, ייתכן שתרצו להעדיף את השפות היותר בולטות כיום, כגון ג'אווה או פייתון. בתחומים אלה, רואים שכר התחלתי בגובה 20,000 ש"ח עד 24,000 ש"ח בחודש. עם וותק או בדרג הניהולי, מדובר כבר על רמות שכר של 30,000 עד 40,000 ש"ח לחודש.

תחום משנה מעניין בהקשר זה, הוא "מפתח פול סטק". כאן מדובר על מפתח עם יכולת לפתח גם ל-front end וגם ל-back end. מדובר על המערכות שנמצאות "בקדמת הבמה", מול משתמשים, לעומת מערכות שהן יותר מאחורי הקלעים. כמובן, בחיים האמיתיים, שני אלה משולבים ובדיוק מסיבה זו, יש לפעמים צורך, במי שיודעים לטפל בשני ההיבטים גם יחד.

אבטחת מערכות

אבטחת מערכות מחשוב נדרשה תמיד והצורך בכך אפילו גדל בהדרגה. הסיבה לכך פשוטה: התלות במחשוב גוברת, גם בעסקים וגם בכלל. אירועי אבטחה חמורים יכולים בקלות לשתק פעילות עסקים, לפגוע בשמם הטוב ואפילו להביא לסגירת העסק במקרים קיצוניים. מומחים לתחום זה, מרוויחים החל מ-16,000 ש"ח בחודש עד 20,000 ש"ח בחודש. בהתאם לוותק ואם מדובר בתפקיד ניהולי, השכר עשוי לעלות עד לרמות של 27,000 ש"ח בחודש עד 43,000 ש"ח בחודש. זהו מחד מקצוע טכני מאוד ומאידך, בעל השלכות אנושיות מעניינות ורבות. הוא מחייב אחריות רבה, תשומת לב לפרטים והתעדכנות מתמדת בהתפתחויות. הוא נדרש תמיד, בכל מקום ובכל העולם.

הנדסת חומרה

לא הכול חייב להיות בתחום התוכנה. ההייטק תלוי במידה רבה מאוד גם בחומרה ואכן, אחד המקצועות הבולטים ביותר, הוא מהנדס מערכת חומרה. זהו תפקיד, אשר עשוי להרוויח בהתחלה שכר חודשי של 23,000 ש"ח עד 26,000 ש"ח. השכר לדרג ניהולי, הוא בממוצע 38,000 ש"ח עד 43,000 ש"ח

ניהול תשתיות

בתחום התשתיות, סיסטם אדמיניסטרטור בלינוקס / יוניקס, יקבל שכר התחלתי של 15,000 ש"ח בחודש עד 20,000 ש"ח בחודש. מעל לשש שנות ניסיון, שכר זה עשוי לטפס לסדר גודל של שכר התחלתי של 28,000 ש"ח בחודש עד 33,000 ש"ח בחודש. נזכיר, כי המחשוב תמיד תלוי בתשתיות המחשוב באשר הן ומישהו צריך לנהל אותן. כך שזה מקצוע עם אפשרויות תעסוקה שזמינות תמיד ושכנראה, גם יידרשו תמיד.

לסיכום

באיזה מקצוע שלא תבחרו, בהייטק הכול ברמות שכר גבוהות ותנאים טובים יחסית. עובדה זו משחקת לטובתכם, בכך שהיא מאפשרת לתת את הדגש יותר על היבטים אחרים של המשרות המוצעות.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות