חיפוש

רוצים להתגייס לקרבי? כך תעברו את מבחן בר אור

מבחן בר אור הוא מבחן כושר גופני המתבצע מתוך מטרה לוודא את הכשירות הגופנית של חיילים כמו גם מתוך מטרה לספק לחיילים ולמפקדים תמונה מדויקת לגבי מצבם הגופני העכשווי. בנוסף, מבחן זה מהווה כלי מיון בעבור קבלה ליחידות קרביות ומובחרות, ועל כן אם אתם רוצים להתגייס לקרבי, חשוב להתכונן כבר עכשיו לקראת המבחן הכולל שלושה אלמנטים – ריצה, שכיבות שמיכה וכן עליית מתח. בעבור כל תרגיל אתם מקבלים ניקוד מקסימלי של עד 15 נקודות ולכן חשוב מאוד להיערך כבר עכשיו, כל זאת לטובת הגדלת הסיכוי שלכם להתקבל ליחידה מובחרת. כיצד תעברו את המבחן המאתגר? להלן מספר טיפים שיסייעו לכם בדרך להגשמת החלום.

הכנה לקראת ריצה – כל מה שצריך לדעת

הריצה היא האלמנט המפחיד ביותר במבחן, וזאת בשל העובדה כי מדובר בריצה ארוכה של עד 2,000 או 3,000 מטר המקנה כ-70 נקודות במבחן. על מנת לשפר ולייעל את הריצה שלכם, חשוב להקפיד על מספר עקרונות. ראשית, צריך לרוץ בצורה מבוקרת ונכונה בשביל להימנע ממצב של עומס יתר שמשפיע לא רק על היכולת שלכם לרוץ לאורך זמן אלא גם חושף אתכם לפציעות, עד לכדי השבתה מוחלטת מפעילות שתוביל גם לפסילה מהמבחן. על כן, הקפידו ליצור לעצמכם תמהיל ריצה המשלב נחיתה רכה ושקטה לצד ריצה מודעת – אם אתם חשים בכאב, אל תנסו להילחם בו אלא הפחיתו את המהירות וכן הרפו את השרירים, מתוך מטרה להוביל ליצירה של תמהיל ריצה אפקטיבי שיוביל לתוצאות. על מנת לוודא כי אתם עומדים במסגרת הזמנים, רצוי לענוד לכל כל הריצה שעון דיגיטלי שיכול לספק לכם נתונים בזמן אמת על איכות הריצה ועל המרחק. בנוסף, חשוב מאוד להקפיד על תמהיל ריצה שמשלב גם מתיחות וכן מנוחה בין לבין, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של תמהיל הכנה לריצה שיוביל לתוצאות מעולות במבחן הבר אור.

 

הצטרפות לקבוצות ריצה

דרך מצוינת להיכנס לתמהיל אימונים מקצועי ובעל פוטנציאל אדיר לשיפור מתמיד יכול להתבצע באמצעות הצטרפות לקבוצות ריצה של צעירים לפני צבא. בשנים האחרונות נפתחו בכל רחבי הארץ קבוצות אותם מדריכים יוצאי יחידות קרביות מובחרות שמעניקים לצעירים לא רק יכולת לשפר את הכושר הגופני אלא גם מוטיבציה ומשמעת. מאחר וקשה מאוד לשלב את תמהיל האימונים ביחד עם הלימודים ועל כן הצטרפות לקבוצת ריצה יכולה לסייע לכם מאוד לטובת הגברת המוטיבציה, שיפור יכולת המנהיגות וכן קבלת טיפים מצוינים מחיילים שהשתחררו ויכולים לתת לכם את הכלים לטובת הצלחה

תרגול בפיקוח מצד מאמן כושר

הרצון להגיע להישגים מצוינים במבחן הבר אור הוא רצון ששמור לאלפי צעירים המועמדים לגיוס קרבי. בעקבות הרצון העז, רבים נוטים להגזים בתדירות האימונים או ליצור  תמהיל אימונים שאינו מתאים לסרגל המאמצים האישי. על מנת להימנע ממצב של עומס יתר או לחילופין תרגילים קצרים ולא אפקטיביים, רצוי לבצע את תרגילי המתח כמו גם ריצה על הליכון בפיקוח מצד מאמן כושר אשר יכול לסייע לכם להגשים את השאיפות שלכם מבחינה גופנית למבחן אבל לא פחות מכך, נפשית. כיום ניתן לקבל את השירות של מאמן כושר ללא עלות נוספת בחדרי כושר מובילים וגדולים, ובמידה ותרצו לבצע את האימונים לבדכם, מומלץ לקחת איתכם חבר ובכך להוזיל את העלויות לטובת יצירה של תמהיל אימונים אפקטיבי.

לסיכום

מבחן בר אור הוא מבחן מאתגר אך בר ביצוע, וזאת בתנאי כי מקפידים על תמהיל אימונים קבוע המשלב גם מנוחה וכן תזונה נכונה. עדיף להתחיל ולהתאמן למבחן מספר חודשים ולא לחכות לדקה ה-90, כחלק מהבנה כי תוכנית אימונים נכונה יכולה להוביל אתכם להצלחה אדירה – הן מבחינת הנקודות שתקבלו במבחן אבל גם לטובת שיפור הכושר הגופני, רגע לפני הפרק החדש והמרגש בחייכם.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות