חיפוש

הצו הראשון: המדריך המלא למלש"ב המבולבל

אם הגעתם לכיתה י' או יא' ואתם וזה עתה קיבלתם את הזימון לצו ראשון, היו בטוחים שמדובר ביום גורלי ושאנחנו מתרגשים ביחד אתכם. במאמר הבא נסביר מה זה צו ראשון, מה עושים בצו הראשון, איך הוא ישפיע על השירות שלכם והאם כדאי להתכונן אליו מראש.

מה זה צו ראשון?

הצו הראשון הוא למעשה המפגש הראשון עם צה"ל, כאשר מדובר ביום מיונים שמטרתו לבחון נתונים אישיים שיסייעו לצה"ל לקבוע איך ייראה השירות הצבאי שלכם ולאילו תפקידים תוכלו להתמיין. המיונים הללו לוקחים בחשבון בים השאר את היכולות שלכם, הכושר הגופני וכמובן את הכשירות הנפשית שלכם. את הזימון לצו ראשון תקבלו בכיתה י' או יא', תלוי בגיל שלכם וליום הזה יש חשיבות מכרעת בכל הקשור לעתיד שלכם בצה"ל.

מה עושים בצו הראשון?

בצו הראשון אתם תתייצבו בלשכת הגיוס ובעמדת המיון הראשונה אתם תצטרכו להציג את תעודת הזהות שלכם. לאחר מכן, תקבלו מדבקה מיוחדת שתתבקשו להציג בהמשך המסלול. לאחר עמדת המיון הראשונה תצטרכו לעבור מספר תחנות נוספות. התחנה הראשונה היא תחנת אימות נתונים, שעליה גם תוכלו לדלג אם תמלאו טופס מקוון חלופי שתקבלו 5 ימים לפני הצו, זה יחסוך לכם כמובן לא מעט זמן.

התחנה השנייה היא תחנה שבה תעברו ראיון אישי שתסייע לבוחנים להתאים לכם את התפקידים הרלוונטיים. לאחר מכן תצטרכו לעבור מבחני צו ראשון, מבחנים הכוללים מבדק פסיכוטכני, מבדק אינטליגנציה אנליטי ומילולי שיסייעו להגדיר את קבוצת האיכות שלכם. לאחר מכן תצטרכו לעבור בדיקות רפואיות על מנת לקבוע את הפרופיל הרפואי שלכם.

 

 

איך הצו הראשון משפיע על המשך השירות שלכם?

הצו הראשון קובע למעשה את העתיד שלכם בצה"ל, זה היום המכריע עבורכם שבו צה"ל יקבע לאיזה תפקיד אתם מתאימים ומה אתם הולכים לעשות בשנים הבאות שלכם בחיים. תוצאות המבדקים שתעברו ביום הזה הן תוצאות מכריעות וברוב המקרים לא תוכלו לעבור את הצו הראשון שוב, כך שאנחנו מניחים שאתם מבינים את החשיבות שלו. הצלחה בצו הראשון תתרום משמעותית לקליטה נוחה שלכם בארגון דיי מורכב כמו צה"ל ואם לא תגיעו מוכנים, יש סיכוי שדריכת הרגל הראשונה שלכם בו תהיה פחות נוחה. בכל אופן, יש מגוון דרכים שיסייעו לכם להתכונן ליום החשוב הזה מראש, מיד נציין חלק מהם.

האם כדאי להתכונן מראש לצו ראשון?

נפתח בשורה התחתונה, התשובה היא כן, חשוב מאד להתכונן לצו הראשון מרגע הזימון. מעבר לעובדה שתצטרכו להצליח במבחנים השונים שתעברו, אתם צריכים לדעת גם לשמור על השקט הנפשי שלכם כי מדובר ביום מאד מלחיץ. אתם יכולים בהחלט להכין את עצמכם למבחנים שתעברו באמצעות מבחן צו ראשון לדוגמא חינם, או לרכוש חבילת מבחנים שיכינו אתכם ליום הגורלי.

בנוסף, תוכלו להכין את עצמכם לראיון האישי וללמוד מה ישאלו אתכם בו. למדו לענות על שאלות כמו מה יקרה אם לא תשובצו להיכן שאתם רוצים, איך תתמודדו עם משימה לא רצויה, מה התכונה הכי חשובה מבחינתכם, איך אתם מנהלים יום עמוס ועוד. תוכלו כמובן גם לעשות קורס הכנה לראיון האישי אם אתם רוצים להגיע הכי מוכנים שאתם יכולים.

לסיכום

הצו הראשון הוא יום חשוב מאד שבו ייקבע העתיד הצבאי שלכם, ואולי גם האזרחי שיבוא לאחריו, כאשר אנחנו כמובן מתכוונים לקריירה האישית שלכם. לכן, אנחנו ממליצים לכם לעשות את כל ההכנות הדרושות ולהגיע מוכנים למבדקים ולראיון האישי, על מנת לצלוח את המשימה בשלום.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות