Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
 יחידת 669 YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

יחידת 669
יחידת 669 היא יחידת החילוץ וההצלה של חיל האוויר ושל צה"ל. ייעודה העיקרי של היחידה והסיבה בגינה קמה, הוא חילוץ טייסי חיל האוויר שנטשו את מטוסם מעבר לקווי האויב. היחידה מתמחה בחילוצים ממצבים קשים וסבוכים, חילוץ תחת אש וייעודים נוספים- לוחמי היחידה אמונים על חילוץ והצלה בתנאים שונים ומשונים (לוחמי היחידה כבר ביצעו חילוצים מארובות, ספינות ההולכות ושוקעות, נחלים עמוקים, מנהרות, צוקים ועוד).


סמל היחידה הוא החתול, החתול הינו 'בעל 9 נשמות', בדומה לייעוד היחידה- הצלת חיים. בנוסף, החתול נחשב לבעל חיים שקט, חרישי וזריז, ובעת הצורך- תקיף, והוא משווה לאופייה של היחידה הפועלת בחשאיות ובזריזות, אך גם יודעת לפעול בצורה תוקפנית ונחושה- בעת הצורך.

מטרות היחידה מתחלקות לארבע- (1) חילוץ טייסים שנטשו את כלי הטיס שלהם (2) חילוץ לוחמים (3) פינוי מוטס של נפגעים. לפני שנים לא רבות, התווספה ליחידה מטרה נוספת- (4) איתור נעדרים.


היחידה, הנחשבת לאחת מיחידות העילית של צה"ל, נמצאת בכוננות 24 שעות ביממה 365 ימים בשנה, ונכונה לקפוץ לכל אירוע וחילוץ נדרש בתוך דקות ספורות, כאשר מסוקי חיל האוויר בעיקר מסוקי בלק-הוק ('ינשוף') משמשים לה תחבורה אווירית מהירה. חשוב להבין כי השינוי התפיסתי מלוחמי היחידה- הוא רחב וקיצוני. מישיבה בנוחות במועדון היחידה או מעבודה בחדר הכושר ביחידה, בתוך דקות ספורות מהקפצה יכולים למצוא עצמם הלוחמים באמצע זירת ירי, בסביבה עוינת, עם מטעני חבלה ומלכודים סביבם, והם נדרשים לתפקד בשיא הערנות, בשיא המקצועיות, לחלץ את חיילי צה"ל ולהגן על עצמם ועל המסוק. פעילות לא פשוטה כלל.


יחידת 669 מורכבת מכמה אגפים
אגף חילוץ- האגף האמון על פעילות החילוץ, כולל את לוחמי היחידה ודורש אימונים מרובים
אגף פינוי- האגף האמון על הפן הרפואי של היחידה, חלק חשוב מאוד בהצלת חיי אדם: חובשים מוטסים, פרמדיקים, רופאים ועוד.
אגף טכני- האגף האמון על איתור, תפעול, פיתוח ותחזוקה של הציוד המורכב בו משתמשת היחידה, ציוד שחשוב מאוד כי יימצא במצב טכני תקין- בכל עת.
אגף בית ספר- האגף האמון על הכשרת לוחמי היחידה, העברת השתלמויות ולימוד התוכן הרלוונטי ליחידה ליחידות מובחרות ולאנשי צוות אוויר.
אגף אית"ן- אגף איתור נעדרים, אגף שהוכפף ליחידת 669 לפני שנים מעטות.

פעילות היחידה
ליחידת 669, אולי למרות השמועות, יש פעילות ענפה בכל רחבי הארץ- ופעמים רבות גם מעבר לגבולות הארץ.
היחידה מבצעת את פעילותה בתור צוותים אורגאניים של היחידה ופעילות יחד עם יחידות מיוחדות נוספות בצבא (שת"פ- שיתוף פעולה).


רק על מנת לסבר את האוזן, במלחמת לבנון השנייה, יחידת 669 עסקה בפעילות רבה מאוד, מסביב לשעון. אגב, בזכות מספר החילוצים הסבוכים והמסוכנים הרבים שביצעה היחידה בתקופת המלחמה, זכתה יחידת 669 בצל"ש מפקד חיל האוויר.

בזמנים בהם אין פעילות, חיילי היחידה עוסקים באימונים רבים, מדובר באימונים חשובים על מנת לתרום לכשירות המבצעית בתחום החילוץ וההצלה- פעילות שצריכה להתבצע במקצועיות רבה ובדיוק רב מאוד.
מעניין לציין כי אימוני היחידה מתבצעים בעזרת ציוד טכנולוגי מתוחכם, פעילות החיילים מנוטרת באמצעות מצלמות – וכך הלוחמים יכולים לראות את הפעולות שלהם וללמוד מטעויות והמפקדים יכולים לעקוב מרחוק. בנוסף, על מנת לדמות פצועים ואנשים שנזקקים לחילוץ, משתמשת היחידה בבובות 'חשמליות'- מדובר בבובות אדם המחוברות למחשב ונשלטות מרחוק, ויכולות לדמות דופק, לחץ דם, נשימה, פציעות ועוד.


כמובן, מעבר לאימונים, לוחמי היחידה עוסקים בחילוץ אזרחים מסיטואציות אליהם נקלעו- נפילות, אובדן דרך, פגיעות רפואיות, ועוד.
פעילות החילוץ המתבצעת בידי לוחמי היחידה, מורכבת מסנכרון מדויק בין טייס המסוק, לבין צוות יחידת החילוץ והפינוי של חיל האוויר, ומתבצע בדרך כלל על ידי ריחוף של המסוק מעל לאזור החילוץ (פעולה קשה מאוד לטייס המסוק), ירידה של לוחמים מהיחידה בכבל שמשתלשל מהמסוק- התחברות לפצוע, קיבוע שלו על אלונקה, והעלאה שלו בחזרה למסוק באמצעות כבל.

הקמת היחידה
יחידת 669 הוקמה כאחד מלקחי מלחמת יום כיפור. במלחמה נפלו כמה וכמה מטוסים בשטחי אויב ומעל לים. טייסי מטוסים אלו חולצו בצורה לא מאורגנת ולא מקצועית, ולעיתים- החילוצים הללו לא צלחו, והטייסים איבדו את חייהם או נפלו בשבי האויב.
עלה צורך דחוף בהקמת גוף צה"לי, שיאגד את כל התו"ל (תורת לחימה) בנושא החילוץ והפינוי שנצבר בצה"ל, לאגד תחת גג אחד את כל גופי החילוץ הצה"ליים שהיו קיימים ביחידות שונות, ולהקים יחידה שתהיה זמינה מסביב לשעון לחילוצים שכאלה- ואחרים נוספים.
יחידת 669 הוקמה בשנת 1974 תחת פיקודו של חיל האוויר, כשהייעוד המרכזי נקבע בתור חילוץ טייסים ואנשי צוות אוויר שנטשו את כלי הטיס שלהם מעל שטח אויב. מפקד היחידה הראשון היה יורם שחר וכשהקים את היחידה- ב- 12/1974, היו תחת פיקודו 12 לוחמים בלבד...


מסלול לוחם ביחידה
מסלול לוחם ביחידת 669 הוא ארוך, קשה ומאתגר, ונמשך כשנה ושמונה חודשים. הלוחמים עוברים הכשרות רבות, החל מהכשרת חי"ר נרחבת, דרך הגשת עזרה ראשונה ברמה גבוהה (כל חייל מוכשר כחובש), קורס טיפוס גלישה וחילוץ (טג"ח), קורס חילוץ, קורס צלילה, שימוש במסוקים, שימוש באמצעי חילוץ, ניווטים ברמה גבוהה, קורס צניחה, מילוט, קורס לוט"ר ועוד.
כמו כן, בשל אופי היחידה, ושיוכה לחיל האוויר, חיילי היחידה לומדים כיצד לבצע שימוש במסוקי חיל האוויר, והופכים את המסוקים ל- 'בית שני' עבורם, בדגש על מסוקי הבלק-הוק (הינשוף) ומסוק היסעור.


מסלול הלוחם ביחידה מחולק פחות או יותר לפי קורסים: טירונות חי"ר (4 חודשים) ואימון חי"ר מתקדם (חודשיים), קורס חובשים קרביים (4 חודשים), קורס חילוץ מוטס (כשבועיים), קורס מ"כים (כחודש), ואימונים ייעודיים רבים שגולת הכותרת שלהם, הם אימוני חילוץ רבים- החל מפשוטים ביותר וכלה במורכבים ביותר- חילוצי לילה, חילוץ תחת אש, חילוץ בים, חילוץ ממצוקים ועוד.

הגעה ליחידה
על מנת להתקבל ליחידת 669, יש צורך לעבור מספר שלבים.
השלב הראשון למלש"בים, הוא לעבור יום סיירות. מי שצולח את יום הסיירות, עובר לשלב השני- מעבר גיבוש לסיירת מטכ"ל. שימו לב, בעבר ניתן היה להגיע גם דרך גיבוש ליחידת שלדג או לקורס חובלים. כיום- רק דרך גיבוש לסיירת מטכ"ל.
השלב השלישי והאחרון, הוא לקבל את הגיבוש הנכסף- גיבושון ליחידת 669.
בכל שנה נפתח צוות אחד / שני צוותים, ולכן גיבושים ליחידת 669 מתבצעים פעמיים בשנה בדרך כלל, בחודש מאי ובחודש נובמבר.


גיבוש יחידת 669 נחשב לגיבוש מורכב וקשה הנמשך כשלושה ימים. הגיבוש מורכב ממבחנים רבים- פיזיים ונפשיים, מבדקים רבים, בין היתר- מבדקי מים, מבדקי קשירת חבלים, ניווט, מבדקי לחץ, צלילה, שנירקול ועוד. מי שצולח את הגיבוש בהצלחה עובר לשלבים האחרונים שכוללים תחקיר בטחוני ובדיקות רפואיות מדוקדקות- ומזל טוב, התקבלת ליחידה.

חשוב לציין, כי ביחידה יש תומכי לחימה רבים, חלקם מתנדבים לצה"ל, שיכולים להתנדב במסגרת ההתנדבות הרגילה- ולבקש לשרת ביחידה זו.

פרופיל רפואי
על מנת להגיע ליחידה נדרש פרופיל קרבי של 97, ללא סעיפים פוסלים. בשל רמת המקצועיות והפעילות המורכבת הנדרשת ביחידת 669, יש דגש חזק על בריאות תקינה, לכן משקפיים בכל מספר מעל ל- 1 לערך ועיוורון צבעים- מהווים סעיף פוסל מהיחידה.


נתונים אישיים
לוחמי יחידת 669 נדרשים לעבור במהירות ממצבי שיגרה למצבי פעילות שיא, נדרשים להיות אינטליגנטים, אחראיים מאוד, ובעלי יכולת טכנית גבוהה.
לכן, על מנת להגיע ליחידה נדרש קב"א גבוה- בגיבושים מחפשים ביחידה כוח אדם איכותי, שראוי ויכול להגיע תחת אש לפצוע- לטפל בו, להציל את חייו ולפנות אותו.

לבוש
מדי חיל האוויר, כומתת חיל האוויר, נעלים שחורות, כנפי צניחה, סיכת 669.

חתימת חודשי קבע נוספים
בשל ההכשרה הארוכה, הסבוכה והמקצועית, לוחמי היחידה נדרשים לחתום על שירות קבע של כשנה וחצי.

סרטון פעילות חילוץ של יחידת 669 במלחמת לבנון השנייה
סרטון שמדגים פעילויות שונות של יחידת 669
קישור לכתבה מרתקת על תרגיל חילוץ משותף עם
לוחמי 669 מאתר ביטאון חיל האוויר
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
דורון  - מעבר ליחידה. 08-01-2016 21:41:05
שלום.
עברתי גיבוש מטכל, התחלתי מסלול בגדס"ר צנחנים, לא מצאתי את עצמי ביחידה.
יצאתי לקורס מדריכי קרב-מגע, סיימתי את הקורס כמצטיין קורס.
האם יש תקן למדריך ביחידה?
תודה רבה.
yehida_yael 06-01-2016 14:00:07
שלום רונן,
קב"א 52 ומעלה.
רונן 06-01-2016 13:58:39
כמה קבא ודפר צריך כדי להתקבל?
yehida_yael 04-01-2016 13:47:38
שלום יובל,
אין דרך אחרת. חייב דרך יום סיירות.
יובל שפיגל  - אם יש לי סעיף פוסל 03-01-2016 17:59:31
יש דרך אחרת להתקבל ל669?
אם אני עובר קורס חובשים במד"א?
או פראמדיק?
yehida_yael 26-12-2015 19:49:02
שלום דניאל,
אני ממליצה בחום להצטרף לקבוצת כושר קרבי, שם יעבדו איתך על הפיזיות וגם על המנטליות.
לגבי מה עוברים במבדקים, אני ממליצה בחום להיכנס לפורום לפני גיוס באתרנו, יש גם מאמרים על ימי סיירות שהיו וגיבושים שונים.
בהצלחה.
דניאל אוחנוב  - מיונים ל669 26-12-2015 13:52:35
שלום שמי דניאל אוחנוב,יש לי פרופיל 97 קב"א 54 ודפר 60.להתקבל ליחידה הזאת זה החלום שלי,רציתי לשאול מה אני יכול לעשות עכשיו במטרה להכין את עצמי לגיבוש(מבחינת כל המבדקים שציינתם שעוברים בו)
וקיוותי שתוכלו לתת לי קצת יותר מידע על הנושא באופן כללי.
מספר פלאפון: 0545850157
אימייל" dany1398@gmail.com
טל קורז 24-12-2015 11:27:38
אני רוצה להיות נהגת משאית
הילה טויטו  - חייבת עזרה!!! 24-08-2015 21:23:24
אז כמו שציינתי שמי הילה ואני צריכה עזרה דחופה! ב 10.9.14 נפצע אחי בבסיס בהל״צ על ידי חבר לחדר שירה בו! השנה 10.9.15 אנחנו חוגגים לו סעודת הודיה לשיקום(למרות שלא ממש החלים-נכה תמיד ישאר נכה).... העניין הוא שמכיוון שהוא זוכר במעורפל את החייל והחיילת וכל הזמן הוא מספר כמה הם היו נחמדים וכמה השמש סינוורה אותו והיא שמה עליו את משקפיי השמש שלה וכו׳..... יהיה לי לכבוד להפתיע אותו ולגרום לכך בכל דרך שהם יהיו אורחי הכבוד בין יתר אורחי הכבוד בסעודה! יהיה קצין הנדסה ראשי, יהיו כל חיילי הפלוגה, הפיזיוטרפיסטים מלוינשטיין וכו׳... אשמח אם יצרו איתי קשר בהקדם גם לחיוב וגם לשלילה
dor 06-06-2015 17:15:24
שלום יש לי קבא52 דפר50 ופרופיל 82 ורציתי לדעת אם עדיין אפשר להתקבל עם הנתונים האלו ואם לא מה אפשר לנסות בשביל להתקבל.
אשמח אם תחזרו אלי dorb100@gmail.com
מאור מאיר  - תודה על הפינוי המהיר 27-05-2015 06:43:21
טיפלתם בי ופיניתם אותי לפני 12 שנה ב12/10/2002 יום שבת ב170 אחה"צ ת.ד אופנוע לגיפ
פוניתי לרמבם ישירות ע"י מסוק תודה בראשונה והייתי שמח אם אפשר לומר אישית לאותו צוות שהיה ?
meirh25@walla.co.il
orr98 14-03-2015 20:28:48
שלום יש לי קבא 52 ספר 50 ופרופיל 97 ללא סעיפים פוסלים? יש לי סיכוי להגיע ליחידת 669? אם כן אז דרך איזה גיבוש?
עדן מור יוסף  - התנדבות 08-03-2015 16:27:06
רציתי לדעת האם יש אפשרות להתנדב ליחידה ואם כן איזה תפקידים יש למתנדבים ?
אבי  - חילוץ 669 16-02-2015 10:29:25
שלום רב. שמי אבי ואני רוצה להתנדב ליחידת 669 אני מעוניין לשמוע יותר פרטיים על היחידה.
0547734471
אביב  - האם ניתן להתקבל ליחידה עם סעיף? 22-12-2014 10:27:40
לי יש סעיף על וריקוצלה קלה שהרופא טען כי אינה משמעותית כלל אך נרשם לי סעיף האם זה מפריע לי להתקבל ליחידה?(חוץ מזה אין שום דבר פרופיל 97)
אליהו זמרי  - 669-הספר 28-11-2014 14:04:25
הבוקר הקשבתי לכתבה עליכם,יחידה 669 ברשת ב.
נפעמתי מלוא הרגש על פעילותכם ,ופעולתכם לאורך 40 שנה.

שמחתי גם לשמוע שיצא לאור ספר המוקיר אתכם.
חיזקו ואימצו לאורך כל הדרך.
עילי בן יוסף  - אחימאיר 4 רמת גן 19-11-2014 10:11:34
היי שמי עילי בן יוסף פרופיל 97 אני מאוד הייתי רוצה להתנדב ליחידה אני מתנדב בשרות כבאות והצלה כבר 3 שנים . יש לי המלצות ממפקד התחנה טלפון 0523053339
בנימין אברמסון  - התפקיד 30-09-2014 12:33:42
היי שמי בנימין ואני רוצה להיות ביחידה אבל אמרו לי שחיילים לא רוצים להיות ביחידה. זה נכון?
סי ג׳ו  - התנדבות 08-09-2014 14:09:28
שלום,אני עושה שירות לאומי במגן דויד אדום בתור חובש רפואת חירום,אני מעוניין להתנדב ליחידת 669 בתור חובש מוטס..האם זה אפשרי ?
נילי גורן  - חיפוס ארכיון של יחידת 669 07-09-2014 12:27:22
בן זוגי מראשוני 669 היתי רוצה לדעת אם יש ליחידה ארכיון על ההסתוריה שלה ?ואם כן אז איך ניתן לצור קשר?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
קבוצות ההכנה לצה"ל
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
ראיון עבודה
תמונה
איך להתכונן לבוחן הבר אור
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר