Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
צלף על המרפסת - פנמה 1989

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

צלף על המרפסת - פנמה 1989
בשעות הבוקר המוקדמות של ה-20 לדצמבר 1989, נפתחה דלתו האחורית של מטוס ה"סייקליפטר" הגדול וצנחני הדיביזיה ה-82 של צבא ארה"ב שישבו בבטנו החלו להתכונן לצניחה. היה זה בתחילת מבצע "מקרה מוצדק", שמטרתו הייתה הורדת נשיא פנמה המושחת מנואל נורייגה מהשלטון.
פרק מסדרת "פרשיות צבאיות עלומות", מאת יוחאי ורדי


זה לא היה תהליך ספונטאני מצד ארה"ב, נשיא פנמה התחבר לאנשי קרטל הסמים של קולומביה ועשה יד אחת איתם בהברחות סמים קשים לתחומי ארה"ב ובדרך זו עשה הוא לעצמו הון עתק. בנוסף לכך הוא בחר להתנגד לנוכחות אמריקאית בשטח מדינתו ולכך היו כבר השלכות אסטרטגיות חמורות ביותר לביטחונה הלאומי של ארה"ב שהשתמשה בתעלת פנמה כדי לקצר את הדרך לאוניותיה בין שני האוקיינוסים המקיפים אותה.
להלך רוחו האנטי אמריקאי של הנשיא נורייגה ניתן במקביל גם דגש פומבי בכל כלי התקשורת הפנמיים ולדבר הייתה גם השפעה רבה על הגברת העוינות ביחס של אזרחי פנמה כלפי מאות אלפי האמריקאים ששרתו בפנמה ותחזקו את התעלה החיונית הזו.
ההסתה כנגד האמריקאים בכלל וכנגד הכוחות האמריקאיים שבפנמה בפרט, גרמו לקיצונים פנמיים לתקפם והם החלו להציק לאזרחים ולחיילים האמריקאיים שבמדינתם ובמקרה מסוים אף תקפו אזרחים פנמיים קצין צי אמריקאי שיצא עם אשתו לבלות במסעדה ונרצח לעיניה רק בגלל שהיה אמריקאי ולבש מדים.
מאחר והאמריקאים לא היו מוכנים לוותר על השקעתם האדירה בפנמה וכל ניסיונותיהם להחזיר את הנשיא נורייגה בחזרה לשולחן הדיונים נכשלו, הם החלו לתכנן מבצע צבאי גדול כדי להורידו מהשלטון.

האור הירוק הופיע מיד לאחר מכן על לוח הבקרה של המטוס הגדול ועשרות הצנחנים העמוסים בחגור קרב מלא החלו לזנק מבטן המטוס. כל מי שרק הרים את עיניו בטרם בוקר היום של ה-20 לדצמבר 1989, יכול היה לראות היטב את עשרות מטוסי התובלה הענקיים מקיאים מקרבם מאות ואלפי צנחנים אמריקאיים העושים את דרכם לקרקע תחת חופת המשי הירקרקה של מצנחיהם הגדולים.

בין אותם צנחני הדיביזיה המוטסת ה-82 של צבא ארה"ב היה גם צנחן בשם ויליאם לוקאס בן ה-43. לוקאס היה צנחן בצבא האמריקאי כבר בימי שרותו בגזרת צ'ו-לאיי שבוייטנאם בין השנים 1966-68, שם שרת כצלף ורכש לעצמו מוניטין וניסיון קרבי רב כשרשם לזכותו 38 הריגות ודאיות של חיילי אויב. באותן הדקות הבודדות עד לנחיתה על אדמת פנמה, הוא הרהר בתהפוכות הגורל ששלח אותו היום כצלף למלחמה חדשה בארץ אחרת, עשרים שנים לאחר ששרת כצלף גם בוייטנאם...


החיילים שנחתו על הקרקע מיהרו לקפל את מצנחיהם, לאסוף את ציודם ולחפש את יחידותיהם כדי להצטרף לצוותי הקרב שנקבעו מראש. לצנחני הדיביזיה ה-82 ניתנו משימות קרב רבות הממוסגרות בלוחות זמנים צפופים למדי שהיה עליהם למהר ולהשלימן.
כיומיים לאחר הפלישה לפנמה מצאו הכוחות האמריקאיים מצבור נשק גדול שהיה שייך ככל הנראה לאנשיו של הנשיא מנואל נורייגה ובין כלי הנשק הרבים שנמצאו בו היו גם מספר רובי צלפים מסוג M-24 חדשים לגמרי. ייתכן, הם סברו, שזו הסיבה שחיילי הסיור האמריקאיים שסרקו את רחובות עיר הבירה "פנמה-סיטי" נתקלו לא פעם באש צלפים ממקור בלתי נראה והצלף הפנמי האלמוני שירה עליהם התחמש כנראה בנשק שהגיע ממקורותיו האפלים של הנשיא נורייגה.
על החיילים האמריקאיים להיזהר, צלף פנמי המצויד ברובה קטלני ביותר, שהגיע אליו ברשת ההברחות המתוחכמת של הנשיא נורייגה עוקב אחריהם ומנסה להרגם ולכך יש להתייחס אליו במלוא כובד הראש ולמצוא כנגדו פתרון מידי.

האמריקאים השתלטו ללא קושי על שטחה של פנמה הקטנה והקרבות כנגד הצבא הפנמי היו קצרים ומהירים. לא היה לצבאם כל סיכוי כנגד העוצמה הצבאית האמריקאית ולאחר ההשתלטות המהירה על המדינה, התמקדו המאמצים הצבאיים האמריקאיים לאתר את בראשונה את מיקומו של הנשיא נורייגה, להבטיח את כניעתו המלאה של צבא פנמה ולשמור על הסדר הציבורי בכל המדינה. לרחובות העיר "פנמה סיטי" נשלחו סיורים רבים שהתפרסו בכל רחבי העיר והנוכחות הצבאית המרשימה של הצבא האמריקאי בה דיכא כל רצון להתנגד להם או לנוכחותם.

במהרה חדלה כל התנגדות צבאית פנמית כנגד הכוח הפולש לבד מאותו הצלף האלמוני, שהמשיך לנסות מידי פעם את כוחו בירי לעבר חיילי הסיור האמריקאיים ברחובות העיר. שדרות "ריקרדו איראס" שבעיר "פנמה סיטי", היה האזור אותו בחר הצלף הפנמי כשירה הוא לעבר קבוצת חיילים אמריקאיים שצעדו בשדרה ופגע ופצע קשה את אחד החיילים.
הנזק היה יכול להיות חמור יותר לו גילה הצלף הפנמי כושר קליעה טוב יותר ומה שהציל את חייהם של חיילי הסיור בסופו של דבר הייתה רק יכולתו הגרועה כצלף... החיילים ניסו לזהות את מיקומו, אולם בסביבה עירונית צפופה כל כך בה נמצאים בניינים רבי קומות רבים משני צדדיה של השדרה, היה כמעט ובלתי אפשרי לזהותו או את מיקומו המדויק. הוא למעשה היה יכול להימצא בכל חלון של כל דירה באותם הבניינים והיו כאלה אלפים רבים מסביב...

"כדי לתפוס גנב צריך גנב"... ולוקאס, הצלף המנוסה נקרא למקום כדי לנסות ולאתר את יריבו הפנמי ולשתקו לפני שיצליח בסופו של דבר להרוג מישהו. לוקאס ותצפיתנו תישאלו את חיילי הסיור לגבי הירי שבוצע לעברם ולאחר שהצליבו את כל העדויות התמקדו חשדותיהם בדירה מסוימת שנמצאת ברום בבניין רב קומות הצופה לשדרה. לוקאס חייב היה למצוא כעת מקום בו יוכל לתצפת לעבר הדירה החשודה וזה לא היה דבר פשוט כל כך בסבך הבניינים שבשדרה.

הוא הביט סביבו וחפש מקום נוח בו יוכל הוא להשקיף ולחפש את אויבו כשהוא ותצפיתנו הינם בלתי נראים לא לצלף האויב ולא להמוני האזרחים הפנמיים שצעדו לשגרת יומם על מדרכות השדרה. המקום היחידי שנראה מתאים לכך היה בניין מלון "מריוט" הגבוה שהיה במרחק של כ-750 מ' לערך מהבניין החשוד. מרקוס השקיף לעבר המלון והתמקד בקומותיו העליונות.
"זה מקום טוב עבורנו" הוא אמר לשותפו, "אמנם קצת רחוק, אבל מקומותיו הגבוהות לפחות נהיה בלתי נראים לזרים וכן נהיה בקו ראייה חופשי וישר למול הדירה החשודה". שותפו הנהן בראשו בהסכמה והשניים עשו את דרכם למלון הגדול. מקומה 15 של המלון היה להם קו ראייה מושלם והשניים התארגנו למארב הצפוי, בנוחיות המכסימלית שאפשרה להם השהייה במלון יוקרתי שכזה...


השניים לא בזבזו זמנם, הציבו את ציודם מאחורי וילון חדרם המפואר והחלו לצפות לעבר הבניין שבו הייתה הדירה החשודה שממנה נורה בבוקר חייל הסיור.
הדקות חלפו לאיטן והפכו לשעות, השניים לא הורידו את עיניהם מעדשות טלסקופ התצפית והמשקפת. הדירה נראתה נטושה ונפש חיה לא נראתה בה. הדבר היחידי שזז בה היה הוילון הבהיר מאחורי החלון, שהתנפנף לו קלות ברוח ומשך באופן אינסטינקטיבי את תשומת ליבם. הם שמו ליבם לכך שבחלון שבו התמקדו מבטיהם, הוסרה כבר הרשת כנגד חרקים, רשת האופיינית כל כך לארצות טרופיות והדבר הגביר את חשדותיהם על כך שמחלון מרפסת זו נורו אכן היריות של הצלף הפנמי.

בדו קרב לחיים או למוות המתפתח בין צלפים, אסור לעשות כל שגיאה ! והצלף הפנמי עשה את שלו... צלליתו הכהה נראתה לפתע פתאום, מופיעה לשבריר של שנייה בחלון המרפסת... שני הצלפים הבחינו בו מיד, אולם הוא מיד נעלם שוב מעיניהם. היות ובמהלך השעות האחרונות איש לא נראה בדירה ופתאום מופיע בה מישהו, היה להם יסוד סביר להאמין שיתכן והם עומדים לפגוש בקרוב את יריבם המר, נשאר להם כעת רק לזהותו בוודאות.
לוקאס נזכר בעברו כצלף בוייטנאם והשווה זאת למצבו הנוכחי... לצלפים בוייטנאם היו תנאים קלים בהרבה מאשר לנו הצלפים בפנמה. שם, הוא נזכר, היה הדבר פשוט ביותר... הצלפים יוצאים לשטח ואם היו הם נתקלים באויב חמוש, אזרח או חייל, היו הם רשאים מיד לירות לעברו ואילו פה בלב העיר, היה הצלף חייב לוודא היטב את מטרתו שמא יפגע ויהרוג אזרח חף מפשע. הוראות הפתיחה באש בלחימה בשטח אורבאני הינן שונות לגמרי מאשר הוראות הפתיחה באש במלחמה בשטח פתוח ודורשות זיהוי וודאי של המטרה. לוקאס נשבע בליבו שהוא יזהה היטב את מטרתו בטרם ירה לעברה, אולם הוא עדיין לא ידע כיצד יצליח בכך כשכל כך הרבה אזרחים תמימים נמצאים בקו הירי הצפוי.

כשכל חושיהם דרוכים עד להתפקע, התרכזו השניים בחלון המרפסת, מנסים לאתר שוב את הדמות החמקמקה. הם ידעו שזה רק שאלה של זמן עד שהלה יופיע שוב והתכוננו לרגע הזה.
לוקאס היה מזוין ברובה צלפים מסוג M-21 , שהוא למעשה רובה חצי אוטומטי מסוג M-14 משופר , שעליו מורכב טלסקופ צלפים מיוחד . הרובה היה מונח על ברכיו , מוכן לשימוש בכל רגע . עוד זמן מה חלף ועבר לו , השניים , שהיו כה מרוכזים בחלון המרפסת כבר לא הביטו בשעונם והתעלמו לחלוטין מגורם הזמן . לפתע נראה שהוילון הבהיר שמאחורי החלון במרפסת זז בעוצמה רבה יותר ממחזוריות תנועותיו הרגילות כתוצאה מהרוח ודמות הלבושה בסוודר שחור נראתה עומדת מאחוריו , מפנה מביטה מטה , לעבר השדרה . השניים נדרכו ! לאחר מספר שניות , נראתה דמות אדם דקה , גבוהה וצרת פנים יוצאת ומופיעה מאחורי הוילון כשהיא מרימה רובה צלפים ומשעינה אותו על אדן החלון . "הוא מתכונן לירי "! ציין בהתרגשות התצפיתן שלידו ... לוקאס כבר החל מכוון את רובהו לעבר אותה הדמות והניח במדויק את צלב הטלסקופ על חזהו של החשוד.
הוא החל מחשב במהירות את המסלול הבליסטי של הקליע ונפילתו הגדולה במרחק הרב למטרה , התחשב בסטיית הרוח על מעוף הקליע ותקן את טווח שנתות הטלסקופ בהתאם , הוא החל את תהליך נשימתו המבוקרת ואצבעו החלה ללחוץ קלות על ההדק , כשלפתע , הדמות החשודה צעדה לאחור ויצאה מתמונת כוונותיו . לוקאס שחרר את נשימתו והוריד את אצבעו מההדק . הצלף הפנמי שינה את תנוחתו והתצפיתן האמריקאי הבחין מיד ברפלקציה מהירה של אור השמש שהוקרנה מקנה רובהו. הוא עדין היה שם , עומד מאחורי החלון וממתין לטרפו הצועד ללא כל חשש על מדרכות שדרות "ריקרדו אריאס "הרחבות ... "הוא חזר"! ציין התצפיתן ... לוקאס נשם עמוקות וחזר על תהליך הירי , הוציא מחצית מהאוויר שבראיותיו , כוון היטב וסחט את ההדק.
רעם הירי העז , שהוגבר שבעתיים בחדר המלון הסגור , החריש לשנייה את שמיעתם . התצפיתן , שלא הוריד את עיניו מטלסקופ התצפית צעק: " הוא נפל "! ראיתי אותו נופל " !!!


לאחר הירי לא היו כל תנועות בדירה , אולם השניים המשיכו להשקיף לעברה בניסיון לראות האם מישהו יגיע לעזור לבר מינן השוכב על הרצפה ... לאחר זמן מה , נראתה לפתע דמות אישה הנכנסת לדירה ... האישה שהייתה כנראה המנקה , החלה לנקות את החדר ופתחה את הדלת של המרפסת ... לפתע , התרוממו זרועותיה והיא נראתה מכסה את פיה בידיה . השניים הבחינו בה נמלטת מהמקום במהירות , אחוזת הלם אדיר , כאילו שרדפה שד נורא... "נראה לי שהשחלנו את הממזר "...! ציין לוקאס...

אני מקווה שקראת ונהנית מספור זה, ולהת' בספור הבא !

בברכה, יוחאי ורדי
0
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
admin  - מעולה! 21-02-2011 00:11:47
אין מילים, מרתק!
סלבה קולסניק  - בטח שנהנו לקרוא, מחכים לעוד כתבות! 16-02-2011 11:17:37
ענק!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
שיפור יכולות הגוף
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 2
תמונה
צו ראשון
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר