חיפוש

חיילים – עדיין לא עברו שנתיים מהוצאת רישיון הנהיגה שלכם? הינה כל מה שמותר ואסור בחוק לנהג חדש

אם הוצאתם רישיון ממש לפני שהתגייסתם לצבא ועדיין לא עברו שנתיים, עליכם לדעת שאתם עדיין נמצאים בסטטוס של נהג חדש. מה זה נהג חדש ומה אומר על זה החוק? כל התשובות.

מה זה נהג חדש?

נהג חדש הוא כל נהג בשנתיים הראשונות מרגע קבלת הרישיון. יצוין כי רישיונות נהיגה לאופנועים, טרקטורים או מכונות ניידות אינם נחשבים בתקנות לנהגים חדשים. כלומר, בעל רישיון נהיגה לרכבים אלו אינו נחשב נהג ותיק, אך עדיין נחשב לנהג חדש כל עוד יש לו רישיון נהיגה לרכב. סטטוס זה מסתיים לאחר שנתיים, במהלכן אסורות עבירות התעבורה המצטברות המפורטות בתוספת השלישית לתקנות התעבורה. זה ידרוש לעבור תיאוריה ומבחן שוב.

מה ההבדל בין נהג חדש לנהג צעיר?

המונח "נהג צעיר" מתייחס לכל נהג מתחת לגיל 24, ללא קשר למועד בו קיבל את רישיון הנהיגה שלו. למונח אין משמעות משפטית, אבל הוא בהחלט נמצא בשימוש בעולם הביטוח. הסטטיסטיקה מראה כי מתחת לגיל זה, יש סיכוי גדול יותר לתאונת דרכים. אז כשאתם מבטחים רכב שמיועד גם לנהגים מתחת לגיל 24, העלויות הכרוכות בכך גבוהות מהרגיל. באופן כללי, חברות הביטוח מתמחרות נהגים צעירים מאוד (מתחת לגיל 21) באופן שונה מאשר נהגים מעט מבוגרים יותר (מגיל 21 עד 24).

נהג חדש מחויב להציב שלט ייעודי ברכב

על פי חוקי התעבורה, כל נהג המוגדר כנהג חדש חייב לתלות שלט על השמשה האחורית של הרכב בו הוא נוהג כדי ליידע נהגים אחרים שיש לפניו נהג חסר ניסיון, כדי שיוכלו לגלות איתו זהירות וסבלנות. גובה האותיות השחורות הוא 40 מ"מ על רקע צהוב עם אור מוחזר. השלט יוצמד לקצה התחתון של החלון האחורי כך שניתן יהיה לראותו על ידי הנוסעים מאחורי הרכב. נהג חדש לא ינהג ברכב ללא סמל נהג חדש שהודבק לחלון האחורי. נהגים לא חדשים לא ינהגו ברכב כאשר שלט זה מודבק על הזכוכית האחורית של החלון.

 

 

איך החוק מתייחס לעבירות תנועה אצל נהגים חדשים?

על נהגים חדשים להקפיד מאוד על חוקי התעבורה ולהימנע מהפרת עבירות תנועה הקבועות בתוספת השלישית לתקנות התעבורה. נהג חדש שהורשע באחת מהעבירות הללו יידרש לעבור מבחן תיאוריה. אם בית המשפט יטיל קנס של שלושה חודשים ומעלה של ביטול רישיון הנהיגה, יידרש הנהג לעבור מבחן תיאורטי ומעשי. כמו כן יידרש לעבור בדיקה רפואית במכון לרפואה לבטיחות בדרכים אם יורשע בשימוש בסמים או בגרימת תאונת דרכים הגורמת למוות או לפציעה ממשית. לאחר ביצוע הפעולות המתקנות שצוינו הנהג יוחזר לסטטוס נהג חדש למשך שנתיים.

כמה נוסעים מותר לנהג חדש להסיע ברכב?

הפקודה מתחלקת בין נהגים חדשים מתחת לגיל 21 לנהגים חדשים מעל גיל 21. נהג בעל רישיון לכל היותר 21 שנים חייב לנסוע עם מלווה, ובלבד שיותר לו ולמלווה את מספר הנוסעים המותר ברישיון הרכב. לאחר מכן, רשאי הנהג החדש להסיע שני נוסעים נוספים ברכבו, כלומר לכל היותר 3 נוסעים ברכב כולל אותו. נהגים צעירים חדשים 21, פחות או יותר, מותר מספר נוסעים בלתי מוגבל, בכפוף לרישיון רכב.

לסיכום

אם אתם חיילים ועדיין לא עברו שנתיים מהוצאת הרישיון, עליכם לדעת שהחוק קובע את כל מה שמותר או אסור לכם לעשות בתור נהגים חדשים. מה שבטוח, אנחנו ממליצים לכם לנהוג בזהירות כי אתם עדיין חדשים על הכביש, הקפידו על כך.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות