חיפוש

יש לכם ידע שימושי מהצבא? אולי זו ההזדמנות שלכם להפוך לעצמאיים

לא מזמן השתחררתם ועתה מחפשים את הצעד הבא? מה מעבר לטיול הגדול, פסיכומטרי ולמלצרות? זוהי נקודת זמן מצוינת לעצור לבחון האם יצאתם מהצבא עם מקצוע ביד. לא מעט חיילים למדו בצבא כיצד לאלף כלבים, להיות טבחים, לתפור, להיות גננים, להיות אנשי תוכנה וכדומה. מדובר בלא מעט מקצועות שעשויים להוביל לפתיחת עסק עצמאי משגשג. נשמע כמו משהו שהייתם רוצים לנסות, כך שבשלב זה מנסים להבין מה נדרש לעשות? מוזמנים ללמוד כל מה שנחוץ אודות פתיחת עוסק פטור – בפועל הרבה פחות מפחיד ממה שזה עשוי להישמע!

בוחנים הגדרה מתאימה

פתיחת עסק קטן כעצמאי בהחלט עשוי להוביל למקום משגשג ורווחי. עם זאת, על מנת להיות עצמאי, יש לצלוח בירוקרטיה שמצריכה מענה – כאן יש הסבר שיסייע לכם להבין את התהליך. הדבר ראשון שנדרשים לעשות זה לוודא שהמקצוע שבו מבקשים לעסוק אכן מאפשר לפתוח תיק כעוסק פטור ואינו מחייב הגדרה של עוסק מורשה. אינכם בטוחים? תמיד ניתן להתייעץ עם פקיד שומה, אך גם ניתן לקרוא על כך בהרחבה. באופן כללי נציין שעוסק פטור אינו מרוויח בשנה מעל 102,292₪ (נכון לשנת 2022), והוא אינו אחד מהמקצועות הבאים: עורך דין, סוחר רכב, פיזיותרפיסט, רופא, פסיכולוג, עורך דין וכדומה.

איך הופכים לעצמאיים?

כאמור בירוקרטיה היא חלק מהתמונה, אך אין זה כה מפחיד כפי שזה נשמע. כל שעליכם לעשות זה לעקוב אחר השלבים הבאים:

  • בוחרים באופציה הרצויה – כאן נציין שעומדות לרשותכם 2 אופציות. האחת היא להתנהל לבד מול רשויות המס והשנייה היא להיעזר ברואה חשבון, או באתר ייעודי שיסייע בהגשת הטפסים השונים. רוצים לחסוך כסף ויש לכם זמן? תפעלו לבד!
  • הכנות מקדימות – יש להכין צילום של ת"ז, ואישור ניהול חשבון בנק.

בקשים להתנהל לבד? עברו אחר 3 השלבים הבאים:

  • תחנה ראשונה – מע"מ: יש להירשם במשרדי המע"מ. לשם כך יש לאתר את הסניף שאליו שייכים, למלא במקום טופס רישום ולהציג צילום ת"ז, ואישור ניהול חשבון בנק.
  • תחנה שנייה – מס הכנסה: במס הכנסה נדרשים לפתוח תיק, להגיש טופס וצילום של ת"ז. שוכרים מקום או מעסיקים עובדים? במקרה זה תידרשו לפתוח תיק ניכויים לטובת דיווח.
  • תחנה שלישית – ביטוח לאומי: גם כאן יש כמה טפסים שנדרשים למלא. כמו כן, יישלח אליכם פנקס מקדמות. זה הזמן לבחון מהי ההכנסה החודשית הצפויה, ובהתאם לקבוע סכום תשלום. מלחיץ? כלל לא! תמיד ניתן לעדכן את הסכום ובסוף השנה נערך קיזוז בהתאם לסך ההכנסה בפועל.

 

 

במה כרוכה התנהלות של עוסק פטור?

לאחר שהבנו שפתיחת עוסק פטור יחסית פשוטה, נציין שלעומת עוסק מורשה, גם סך ההתנהלות יותר פשוטה. עם זאת, החיים יכולים להיות אפילו יותר קלים, וזאת באמצעות מספר כלי עזר יעילים. מה אם כן יכול לחסוך לכם זמן, עלויות וטעויות יקרות? קיימים מגוון פיצ'רים טכנולוגים שמוטב להכיר. הרעיון הוא מינימום ניירת, מקסימום סנכרון ופעולות מקוונות. אי לכך טוב לדעת שניתן להיעזר בתוכנה ששולחת קבלות ללקוחות ושבמקביל שולחת תיעוד למייל, כך שהכול מתועד ומרוכז במקום אחד. כמו כן, באופן שכזה גם ההתנהלות מול רואה החשבון יותר נוחה.

טיפ אחרון לדרך

ציינו רואה חשבון ופה נעצור לחדד. בשלב זה אתם בוודאי מחפשים כיצד ניתן לחסוך, אך בכל הנוגע לרואה חשבון אין לוותר על השירות. הרעיון הוא למצוא רואה חשבון שמציע תשלום נמוך. פה נעניק טיפ נוסף. התמקחו על המחיר. תציינו שמדובר בעסק חדש בתחילת דרכו ואף תציינו שעובדים עם תוכנה שמוציאה קבלות, כך שסך ההתנהלות מולכם תהיה יעילה. מה עתה? זה הזמן שלכם! תאמינו בעצמכם ותצאו לדרך חדשה. בהצלחה.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות