חיפוש

לא נשארים לבד עם המצוקה: עמותת לב ונפש מסייעת גם להלומי קרב

עמותת לב ונפש הוקמה מתוך חזון לסייע למתמודדי נפש בכל הגילאים, בדגש על ילדים ונוער. העמותה מסייעת גם להלומי קרב אשר חוו טראומה בעקבות הפעילויות המבצעיות אליהם היו חשופים. כיצד עמותת לב ונפש עוזרת להלומי קרב? לאילו עוד שכבות של האוכלוסייה היא מסייעת, וכיצד? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מהו הלום קרב?

חלקם נכבד מהנפגעים במלחמה מגלים את פגיעתם רק לאחר חזרתם הביתה ולשגרה לאחר פעילות מבצעית. אלה הם נפגעי הלם קרב, תופעה המוכרת בעיקר בקרב גברים. בישראל חיים כ-4,000 נפגעים כאלה, כאשר 10-15% מהחיילים שהשתתפו בקרבות באופן פעיל מדווחים על תסמינים העלולים להעיד על התופעה. אצל נפגעים אחרים הלם קרב יכול להופיע גם תקופה ארוכה לאחר המלחמה, מה שעלול להוביל להתפתחות הפרעת דחק פוסט טראומתית.

אודות עמותת "לב ונפש"

עמותת לב ונפש הוקמה על מנת לסייע לאנשים הסובלים ממחלות נפש בישראל, בדגש על ילדים ונוער. העמותה פועלת מול מרבית בתי החולים לבריאות הנפש והמחלקות הפסיכיאטריות בישראל, ומסייעת במגוון דרכים:

חטיבת הסיוע לילדים עם צרכים מיוחדים

העמותה נתרמת לבקשות המגיעות מהצוותים הרפואיים בהתאם לדרישות הייחודיות של כל מחלקה:

  • רכישת זוגות אופניים חדשים למחלקות הילדים המאושפזים בבית חולים גהה.
  • טיול לספארי עם מחלקת הנוער של בית חולים גהה.
  • תרומה של ריהוט למועדוניות המיועדות ל-15 ילדים בגילאי 3-6, אשר מגיעים ממשפחות המוכרות ומטופלות באדף הרווחה, על גבי רקע של אלימות, הזנחה או מדבר הגירה.

פעילויות לילדים מאושפזים

  • העמותה העבירה תרומה של ציוד, משחקים וערכות יצירה למחלקת הילדים בבית החולים להפרעות נפשיות בנס ציונה – באר יעקוב.
  • העמותה העבירה תרומה של משחקים ושספרים למחלקות הסגורות בבתי החולים להפרעות נפשיות גהה, נס ציונה – באר יעקוב ושלוותה.
  • העמותה תרמה משחקי קופסא, פאזלים וספרים למחלקת הילדים הסגורה לבריאות הנפש בנס ציונה. הילדים במחלקה הינם בגילאי 5-12 וסובלים מהפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות קשות. המשחקים סיפקו להם רגעי תעסוקה ונחת שהקלו במעט על הקשיים שהם חווים.
  • העמותה תרמה משחקי קופסא לבית החולים שלוותה.

פעילויות בחגים

  • לכבוד פורים, העבירה העמותה מאות משלוחי מנות ותחפושות עבור ילדים המאושפזים במחלקות סגורות לבתי חולים לבריאות הנפש.
  • לכבוד ראש השנה, העמותה ערכה פעילות למחלקת הילדים בבית החולים להפרעות נפשיות נס ציונה – באר יעקוב, שכללה אפיית עוגות דבש בנושא חגי תשרי.

הסיוע של עמותת לב ונפש להלומי קרב

הלם קרב הינו תגובה לפוסט טראומה של חייל לאירוע שהתרחש בזמן פעילות מבצעית או מלחמתית. בישראל חיים 4,000 הלומי קרב המהווים 10-15% מכלל הנפגעים במלחמה. עמותת לב ונפש מאמצת הלומי קרב ברחבי הארץ, כאשר מתנדבי העמותה נמצאים בקשר רציף עם ההלומים ודואגים לצרכים שלהם, כמו סלי מזון, מוצרים לתינוקות, פעילויות חברתיות ועוד.

לסיכום

הלם קרב הינה תופעה שמשפיעה על כל תחומי החיים, ועלולה להוביל להפרעת דחק פוסט טראומטית. כדי לסייע להלומי קרב, עמותת לב ונפש מפעילה מערך מתנדבים שנמצא איתם בקשר ישיר ומסייע להם בצרכים בסיסיים כמו מזון, מוצרים לתינוקות ועוד. העמותה חרטה על דגלה לסייע למתמודדי נפש, ומפעילה מערכים נוספים כמו פעילויות ותרומות לקראת החגים, סיוע לילדים עם צרכים מיוחדים במחלקות ילדים ונוער או במשפחות מצוקה, וכן פעילויות ותרומות עבור ילדים המאושפזים במחלקות פסיכיאטריות.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

שבועת האמונים בצה"ל

נגישות